پایان شبیه‌سازی 8 ‌ماهه زندگی در مریخ+تصاویر

0 1,042

مانور شبیه‌سازی هشت‌ماهه زندگی در مریخ برای گروهی شش‌نفره از فضانوردان «سازمان فضایی آمریکا»(ناسا) به پایان رسید.
هشت ماه پیش 6 فضانورد ناسا به مانوری برای شبیه‌سازی زندگی و تحقیق در مریخ در جزیره هاوایی آمریکا رفتند.
در این مانور فضانوردان در یک محفظه به مساحت 111 مترمربع با دو اتاق‌خواب زندگی کردند تا اثرات روحی و روانی یک مأموریت بلندمدت برای فضانوردان مشخص شود.
در این مدت برقراری ارتباط فضانوردان همانند مریخ با 20 دقیقه تأخیر ممکن بوده است و هرگونه خروج آن‌ها از این محفظه مستلزم رعایت تمام نکات ایمنی حفظ حیات در مریخ بوده است.
همچنین برای ایجاد حس واقعی‌تر برای فضانوردان غذا و آب موردنیاز آن‌ها در فضایی خارج از محفظه قرار داده می‌شد و برای دریافت آن، تیم فضانوردان نیاز به ارسال ربات به فضای بیرونی داشتند.
محیطی که این محفظه در آن قرار داشت، بیشترین شباهت به مریخ را داشت و همچنین دیوارهای محفظه کدر و غیر شفاف بود تا حس زندگی در زمین به فضانوردان دست ندهد.
در این مدت این افراد که شامل چهار مرد و دو زن بوده‌اند، با هیچ انسان دیگری به‌صورت رودررو در ارتباط نبوده‌اند و در کنار بزرگ‌ترین آتش‌فشان هاوایی به انجام آزمایش‌های مختلف مشغول بوده‌اند.
داده‌ها و اطلاعاتی که این فضانوردان از این مانور هشت‌ماهه در اختیار ناسا قرار می‌دهند، به این سازمان کمک می‌کند تا برنامه کامل‌تری برای مأموریت دو تا سه‌ساله اکتشاف در مریخ تدوین کند.
برای این فضانوردان حسگرهایی طراحی شده بود که وضعیت روحی آن‌ها را ارزیابی می‌کرد و همچنین میزان نزدیکی بین آن‌ها و دیگر اعضای تیم را مشخص می‌کرد.
این حسگرها تن صدای افراد و میزان علاقه آن‌ها برای برقراری ارتباط با دیگر اعضا را با دقت رصد می‌کردند و همچنین در صورت بروز جروبحث بین آن‌ها می‌توانست این اتفاق را ثبت کند.
اعضای این تیم برای اندازه‌گیری میزان استرس و هماهنگ‌سازی خود با محیط وظیفه داشتند بازی‌هایی را که برای آن‌ها مشخص شده بود، انجام دهند و همچنین امکان استفاده آن‌ها از واقعیت مجازی برای جلوگیری از ایجاد حس یکنواختی بصری ممکن بوده است.

 

این فضانوردان وظیفه داشته‌اند که روزانه گزارشی از وضعیت روحی خود بنویسند.
این پنجمین مانور شبیه‌سازی انجام‌شده در آمریکاست و مسئولان اعلام کرده‌اند که مهم‌ترین درسی که از تمام این مأموریت‌ها گرفته‌اند، این است که ممکن‌ است حتی هماهنگ‌ترین تیم‌ها نیز باهم تضاد و مخالفت پیدا کنند و به همین دلیل اعضای تیم باید سعی کنند بسیار منعطف بوده و در راستای کاهش تنش‌ها اقدام کنند.
ناسا برای این پروژه 2.5 میلیون دلار در اختیار دانشگاه هاوایی به‌عنوان مسئول این پروژه قرار داده است و طبق برنامه 6 مأموریت ازاین‌دست قرار است انجام شود.

 

منبع آفتاب نیوز
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4693
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها