پروژه کشاورز ی دقیق دشت مغان، با تصاویر ماهواره‌ای اجرایی شد

0 2,259

اجرای اولیه پروژه «به‌کارگیری پلتفرم‌های اینترنت اشیاء در پیاده‌سازی سامانه کشاورزی هوشمند» توسط پژوهشگاه فضایی ایران در دشت مغان، به منظور حداکثر نمودن بهره وری زمین ، آب، خاک و سایر منابع و محصولات کشاورزی و دامداری بالاخره اجرایی شد. یکسال پیش حسن حدادپور سرپرست پژوهشگاه فضایی، خبر از اجرایی  شدن این طرح خبر داده بود. وی چنین گفته بود:« در بخش فنی و مهندسی استفاده از اینترنت اشیاء در زمینه کشاورزی کشور به عنوان پایلوت در دشت مغان در دست اجرا است و در نظر داریم این کار را در برنامه راهبردی پژوهشگاه ادامه دهیم.»

فناوری فضایی در جهت کمک به اینترنت اشیا

نرخ رشد پایین، محدودیت و کمبود زمین‌های کشاورزی، محدودیت روزافزون منابع آبی، تغییرات آب و هوایی، کمبود منابع انرژی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی و تغییر بافت جمعیتی مولد در حوزه کشاورزی و مهاجرت روستاییان به شهر و مناطق صنعتی از چالش‌های پیش روی توسعه کشاورزی در تمامی دنیا است.بر اساس توصیه FAO یکی از راه‌های غلبه بر این محدودیت‌ها و چالش‌ها،  استفاده از فناوری‌ها و ابزارهای نوآورانه در حوزه کشاورزی است. در این راستا، از فناوری‌های دیجیتال و فناوری اطلاعات، به صورت گسترده‌ای در هوشمندسازی و بهینه‌سازی فرآیندهای کشاورزی از کاشت تا برداشت استفاده می‌شود.

با توجه به توسعه و بلوغ روزافزون ایده فناوری «اینترنت اشیاء» و قابلیت به‌کارگیری آن در حوزه کشاورزی،بهره‌مندی از این ابزار می‌تواند بستر بسیار موثری در تحقق کشاورزی هوشمند (کشاورزی دقیق) مهیا سازد. در این راه استفاده از تصاویر سنجش‌ازدور، از آن‌ جهت اهمیت دارد که سنسورهای زمینی به تنهایی نمی‌توانند در وسعت گسترده مورد استفاده قرار گیرند. ازاین‌ رو در این پروژه، استفاده ترکیبی از تصاویر سنجش‌ از دور و سنسورهای زمینی رطوبت خاک، رطوبت هوا، دمای خاک و هوا، فشار هوا، سرعت و جهت باد و میزان تشعشع خورشید به‌صورت پایلوت در کشت و صنعت مغان اجرایی شده است. در فاز اول پروژه، از تصاویر ماهواره‌ای لندست ۸، Landsat 8و Sentinel-2که مناسب مطالعه فعالیت‌های کشاورزی است، استفاده‌ شده است.

آشکارسازی تغییرات تراکم (میزان بیومس) در مزرعه یونجه با استفاده از شاخص EVI۲ در تصویر Sentinel۲

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4687
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها