دانلود مستند فضایی با زیر نویس فارسی

فیروز نادری: ماموریت کاسینی یک پایان بی‌نظیر داشت!

0 996
زمان مطالعه: 3 دقیقه

نادری که خود قبلاً مسئول آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) در ناسا بوده است تلاش‌های مهندسان مأموریت کاسینی را در لحظات آخر برای دریافت حداکثر اطلاعات ممکن را ستودنی توصیف کرد. نادری در صفحه شخصی خود نوشت: زمانی که بدن ما با تهدید مواجه می‌شود، سیستم ایمنی بدن به مقابله با آن می‌پردازد تا اثر آن را خنثی کند و ما نیز فضاپیماها را بر همین اساس می‌سازیم.

در سامانه فضاپیماها ما یک سیستم حفاظت در برابر خطا تعبیه می‌کنیم که زمانی که اتفاق ناخوشایندی رخ دهد یا خطا به‌ وجود بیاید، اقدامات لازم برای مقابله با آن را انجام دهد. زمانی که کاسینی شیرجه نهایی خود را به سمت زحل آغاز کرد پیش‌بینی شد که این فضاپیما در برخورد با جو زحل تعادل خود را ازدست‌داده و سیگنال‌های آن قبل از نابودی کامل با زمین قطع می‌شود.

اما مهندسان طراح سامانه حفاظت از خطای کاسینی (یا همان سیستم ایمنی) دست‌به‌کار شدند و تلاش کردند باوجود لرزش‌های شدید فضاپیما، هدایت آن را تا لحظه آخر به دست بگیرند. آن‌ها به فضاپیما دستور دادند تا پیشران خود را فعال کند و با حفظ جهت آنتن فضاپیما به سمت زمین تا آخرین لحظه یکی شدن کاسینی با جو زحل، آخرین بیت‌های داده را از این فضاپیما دریافت کردند، یک پایان بی‌نظیر!

فیروز نادری از سال 1996 مدیر برنامه منشأ حیات ناسا بود. وی در سال 1997 به آزمایشگاه پیشرانش جت پیوست و به‌عنوان مدیر آزمایش‌های پروازی علوم فضا و مدیر طرح تفرق‌سنج (Scatterometer) ناسا به کار پرداخت.  علاوه بر این‌ها وی در مرکز مدیریت ناسا، سرپرستی برنامه فناوری ارتباطات پیشرفته ماهواره‌ای را بر عهده داشت و در آزمایشگاه پیشرانش جت نیز مدیر برنامه ماهواره‌های متحرک بود. وی از سال 2000 نیز مدیریت برنامه تازه تأسیس برنامه مریخ را بر عهده گرفت. وظیفه مرکز برنامه مریخ آن است که تمام تحقیقات مربوط به مریخ را هدایت و برنامه‌ریزی کند.

وی، در فروردین‌ماه 1379 به سمت مدیر پروژه‌های اکتشاف مریخ منصوب شد. در پی موفقیت کاوشگرهای مریخ، نادری به سمت معاون و مدیر ارشد برنامه‌ریزی مرکز آزمایشگاه پیشرانش جت، از مهم‌ترین مراکز فضایی ناسا منصوب شد و در سمت جدید به‌عنوان مسئول طراحی برنامه‌ها و راهبردهای مرکز، تجاربش در ماموریت‌های مریخ را در مطالعه سایر بخش‌های جهان از زمین تا کهکشان‌های دور به کار بسته است.

وی همچنین مسؤولیت طراحی چشم‌انداز راهبردی پنج‌تا ۲۰ ساله آزمایشگاه پیشرانش جت را بر عهده دارد. وی هم‌اکنون (از سال 2011) به سمت مدیر پژوهش‌های رباتیک منظومه خورشیدی منصوب شده است.

شهرت نادری بیشتر به خاطر دو کاوشگر مریخ یعنی «روح» و «فرصت» بوده است که با مدیریت او اطلاعات زیادی ازجمله امید بیشتر به وجود حیات در مریخ را به بشر داد. او، فروردین‌ماه 1379 در شرایطی که  چندین مأموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به‌سوی مریخ با شکست مواجه شده بود، به مدیریت برنامه‌های اکتشافات مریخ منصوب شد و توانست در طی چهار سال، 3 مأموریت مهم ازجمله پرتاب دو کاوشگر مریخ‌نورد «روح» و «فرصت» را با موفقیت به انجام رساند. دریافت بالاترین نشان سازمان فضایی ناسا در بهمن‌ماه گذشته و انتخاب وی به‌عنوان موثرترین فرد ایالات‌متحده در سال قبل از دیگر افتخارات او است.

منبع شبکه
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4680
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها