انتشار رسمی راهبرد فضایی ملی امارات متحده عربی

0 1,654

آژانس فضایی امارات متحده عربی اولین راهبرد فضایی ملی این کشور را بطور رسمی منتشر کرد تا مبنایی برای مدیریت و پیش‏برد برنامه های فضایی این شیخ نشین کوچک حاشیه جنوبی خلیج فارس باشد. در این سند علاوه بر پروژه ها و برنامه های توسعه ای به مباحث مرتبط با جنبه های حقوقی نیز پرداخته شده است. افق این برنامه بسیار بلندمدت است و حتی حوزه توریسم فضایی را نیز پوشش می دهد.

مسئولان ارشد دولت امارات انتشار این سند و به ویژه پرداختن به جنبه های حقوقی را گامی مهم در توسعه همکاریهای بین المللی این کشور با شرکای اروپایی و آمریکایی در حوزه فناوی فضایی قلمداد می کنند. در این سند تصریح شده که ورود به عرصه فناوری فضایی و سرمایه گذاری در آن با هدف تقویت بنیه صنعتی فناورانه امارات صورت گرفته و انتظار می رود دستاوردهای این حوزه موجب تقویت توان این کشور در بخشهای دیگر صنعت و فناوری پیشرفته شود. تدوین این سند راهبردی با کمک بخش خصوصی و موسسه های آکادمیک بیش از دو سال به طول انجامیده است. یکی از اولویتهای مورد تاکید در این سند افزایش تعداد متخصصان فضایی امارات است.

در این راستا هماهنگی لازم با دانشگاه های این کشور انجام شده تا نیروی انسانی لازم با مهارت مورد نیاز منطبق بر استانداردهای بین المللی تربیت شوند. تاکنون دانشگاه نیو یورک (واحد ابوظبی)، دانشگاه شارجه، دانشگاه خلیفه، دانشگاه زاید، موسسه علم و فناوری مصدر، دانشگاه امارات و دانشگاه آمریکایی شارجه تفاهم نامه های جداگانه ای با آژانس فضایی امارات به امضاء رسانده اند تا در تامین نیروی انسانی متخصص در راستای سند راهبرد فضایی ملی این کشور مشارکت داشته باشند. افق این سند تا ۲۰۳۵ را پوشش می دهد و قرار است هر پنج سال یک بازبینی شود.

منبع air and space
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=468
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها