فاصله زیاد ایران با کشورهای توسعه یافته در حوزه نجوم

0 961

منصوری گفت: با وجود رشد زیرساخت های علمی بعد از انقلاب ، هنوز فاصله زیادی با کشورهای توسعه یافته داریم.

رضا منصوری رئیس اسبق رصد خانه ملی نجوم ایران درباره وضعیت امروز نجوم در ایران گفت: قطعا جهان به دوران آل بویه که در ایران حکومت می کردند و نجوم به عنوان یک علم پیش رو شناخته می شد، افتخار می کرد. از آن دوران ۸۰۰ سال گذشته است و به دلایل مختلف تاریخی، یک انحطاطی را پشت سر گذاشته ایم و حدود ۱۰۰ سال است مجددا داریم تقلا می کنیم و در این مدت هم کمترین رکود ۸۰۰ ساله را پذیرفته ایم و از اتفاقات در دنیا کمتر آگاه هستیم.

وی ادامه داد: البته بعد از انقلاب آگاهی در حوزه نجوم خیلی بیشتر شده است به این معنی که متوجه شدیم چقدر از قافله دنیا عقب افتاده ایم و اخباری که از رشد علمی ایران در ۱۵ سال گذشته منتشر می شود، متاسفانه معمولا در تعداد مقالات محدود می شود.

رئیس اسبق رصد خانه ملی نجوم ایران با بیان اینکه ۸۰۰ سال رکود در حوزه نجوم بر عمق افکار ایرانیان تاثیر گذاشته است، اظهار داشت: باید بدانیم در دنیا فعالیت های علمی بعد از جنگ جهانی دوم رشد سریعی داشته است و با وجود رشدی که بعد از انقلاب در زیرساخت های علمی داشته ایم، هنوز فاصله زیادی با کشورهای توسعه یافته داریم.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ۱۳۰ سال که در زمان ناصرالدین شاه تقاضا شد یک رصد خانه ملی ساخته شود، در حال حاضر طرحی به نام رصد خانه ملی داریم که از سال ۶۵ شروع شده و در سال ۷۶ در شورای پژوهش علمی کشور تصویب شد. در سال ۸۲ نیز در دولت تصویب شد اما هنوز برای ساخت آن هزینه ای نشده است و این در حالی است که همه نیز دوست دارند این رصدخانه ساخته شود.

منبع باشگاه خبرنکاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4653
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها