«کشف جهان­ های تازه در فضا» شعار هفته جهانی فضا شد

0 3,629

انجمن هفته جهانی فضا، شعار «کشف جهان های تازه در فضا» را به عنوان شعار هفته جهانی فضا اعلام کرد.

هر سال انجمن هفته جهانی فضا (WSWA) موضوعی را برای هفته جهانی فضا (WSW) انتخاب می­ کند تا تمام فعالیتها و رویدادهای صورت گرفته در جهان را در این هفته (۴تا ۱۰ اکتبر) پیرامون این شعار برنامه ریزی می کند.

این انجمن شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۷ را «کشف جهان­ های تازه در فضا» اعلام کرده است.

موضوع هفته جهانی فضا یک موضوع رو به جلو (انقلابی) است که به نظر می­ رسد برای الهام بخشیدن به جهان طرح شده است. این موضوع از نوع مأموریتهای زیست نجومی نظیر New Horizons  (اولین مأموریت ناسا به پلوتو و کمربند کوئیپر) است که کانون توجه قرار می­ گیرند.

شاهکار مهندسی نظیر فضاپیمای چند منظوره لاکهید مارتین (اولین فضاپیمای ناسا که برای تسهیل اکتشاف جهان های تازه در اعماق فضا برای دراز مدت طراحی شده است) و تلاش های بازیگران جدید فضایی نظیر Space X (از پروژه های  انقلابی فناوری فضایی با هدف نهایی قادر ساختن انسان برای سکونت در سیاره های دیگر نظیر مریخ) و نهادهای دیگر، به اکتشاف و استفاده از منابع فرازمینی، مانند فلزات از سیارکها، آب از ماه و انرژی خورشیدی نامحدود در مدار زمین چشم دارند.

از اولین مسابقه به قطب جنوب و اولین پرواز انفرادی در اقیانوس اطلس، تا بازکردن یک مسیر دریایی از اروپا به شرق، اکتشاف و ماجراهای آن برای ما به عنوان ساکنان سیاره زمین امری تعریف شده است.

مراسم هفته جهانی فضا در سال ۱۳۹۶ (۱۲ تا ۱۸ مهرماه )، راه هایی را برای بهبود دانش و آگاهی گسترده مردم از مزایای انکارنکردنی فناوری فضایی و کاربردهای آن باز خواهد کرد. این موضوع همچنین نشان می دهد که ظرفیت اکتشافات ما پایانی ندارد و آسمان محدودیتی برای خیل عظیم مشتاقان کشفیات فضایی ایجاد نمی کند.

به گفته دکتر تی اِمبی آگاناباجانت مدیر اجرایی WSWA، موضوع امسال مشاجراتی را در خصوص اکتشافات آینده ما، چه روی ماه، مریخ یا حتی فراتر از آن ایجاد خواهد کرد و این موضوع الهام بخش سازمان­دهندگان رویدادهای فضایی خواهد شد تا رویدادهای مهیج اکتشافات فضایی را در مدارس، دانشگاه­ها، مراکز علمی، افلاک نماها، باشگاه­های نجوم، شرکت­ها و حتی موزه­ ها ساماندهی کنند.

وی تاکید کرد: هفته جهانی فضا امسال با در نظر گرفتن طبیعت انسانی ما، که به دنبال اکتشافات و ماجراجویی است می­ تواند بزرگ­تر از همیشه برگزار شود. هر کس از هر کجای جهان می تواند یک رویداد جهانی هفته فضا ایجاد کند.

به گفته گوران نیکولاسویچ، مدیر عملیات WSWA نیز موضوع شعار امسال ، راهنمای ایجاد رویدادهای فضایی به شمار  می­ رود.  با این حال انجمن هفته جهانی فضا هرگونه رویداد مرتبط با فضا که از ۱۲ تا۱۸ مهر (۴ تا ۱۰ اکتبر) صورت می­ گیرد را به عنوان یک رویداد رسمی در هفته جهانی فضا پذیرفته و ثبت می­ کند.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=4500
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها