محموله ژاپنی‌ها 24 دقیقه زودتر به ایستگاه رسید

0 393

راکت حامل تدارک ایستگاه فضایی بین‌آلمللی که از ژاپن اعزام شده بود، دیروز پس از یک سفر باورنکردنی، زودتر از برنامه‌ریزی به این ایستگاه متصل شد. این راکت با نام «کونوتوری» که به زبان ژاپنی معنی «لک‌لک سفید» می‌دهد، با محموله‌ای به وزن 4/5 زودتر از موعد مقرر به ایستگاه فضایی رسید و به این ایستگاه متصل شد.

این موشک توانست پس از شش تلاش ناموفق نخستین محموله را به این ایستگاه برساند. اگرچه هنوز ذخیره قابل توجهی از غذا و آب در ایستگاه فضایی بین‌المللی وجود داشت، اما انفجار راکت «پروگرس» روس در ماه گذشته، نگرانی‌هایی را برای تدارکات مورد نیاز فضانوردان به‌ وجود آورده بود. پیش از راکت روسی، دو تلاش فالکون 9 و تلاش‌های آناتارس نیز از سال 2015 ناموفق بودند.

فضاپیمای ژاپنی پس از آن‌ که به ایستگاه فضایی رسید، توسط بازوی رباتیک کانادایی موسوم به «کانادارم 2» به این ایستگاه متصل شد و تا پنج هفته در جای خود می‌ماند. این راکت که به اسکله سمت زمین ایستگاه فضایی وصل شده است، حامل مواد غذایی، آب، باتری‌های یون لیتیوم و آخرین تکنولوژی پنل‌های خورشیدی و حسگرهای تأمین نور است که به تدریج از سوی فضانوردان خارج و در راه‌پیمایی‌های ماه ژانویه 2017، روی ایستگاه نصب می‌شود. پس از تخلیه راکت، فضانوردان زباله‌های خود را داخل آن می‌چینند و راکت را به سوی زمین رها می‌کنند تا در جو زمین بسوزد و از بین برود. JAXA، آژانس فضایی ژاپن، اعلام کرده است از روند این پرتاب و اتصال به ایستگاه فضایی، رضایت کامل دارد.

 
منبع آریان اسپیس
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=421
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها