خورشید‌گرفتگی ۳۰‌مرداد در ایران قابل رویت نیست

مدیرانجمن نجوم آماتوری ایران با اعلام وقوع خورشید گرفتگی در روز دوشنبه ۳۰ مرداد گفت: این خورشید گرفتگی در هیچ نقطه ایران و چهار قاره جهان قابل مشاهده نیست.

مهندس ‘مسعود عتیقی’ روز یکشنبه با اعلام این خبر افزود: این خورشید گرفتگی کامل و متعلق به ساروس ۱۴۵ و بیست و دومین گرفت از ۷۷ گرفت این ساروس است.

وی با یادآوری اینکه کسوف به علت قرار گرفتن ماه میان خورشید و زمین حادث می شود و کره ماه سد راه نور خورشید برای رسیدن به زمین می شود، گفت: خورشید گرفتگی روز دوشنبه ۳۰ مرداد در هیچ نقطه از ایران و چهار قاره جهان قابل مشاهده نیست وفقط ساکنان آمریکا شاهد آن خواهند بود.

عتیقی ادامه داد: این خورشید گرفتگی از اقیانوس آرام شمالی آغاز و پس از عبور از خاک آمریکا در اقیانوس اطلس شمالی پایان می یابد. این گرفت از ساعت ۱۴:۴۸ دقیقه به وقت جهانی آغاز و ساعت ۱۸:۲۶ دقیقه به وقت جهانی به اوج خود می رسد. سایه ماه در روز مذکور ساعت ۲۰:۰۲ دقیقه به وقت جهانی کره زمین را ترک خواهد کرد.

مدیر انجمن نجوم اماتوری ایران گفت: در کسوف کلی تمام سطح خورشید به وسیله ماه پوشانده می شود و جو خورشید و از جمله تاج خورشیدی به طور کامل در اطراف تیرگی دیسک ماه قابل مشاهده و مطالعه علمی خواهد بود.

عتیقی با اشاره به اینکه پهنای منطقه خورشید گرفتگی دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۱۴ کیلومتر و بیشترین مدت زمان گرفت کامل خورشید در این روز دو دقیقه و ۴۰ ثانیه خواهد بود، خاطر نشان کرد: طولانی ترین کسوف قرن ۲۱ در تابستان سال ۱۳۸۸ شمسی رخ داد که گروه پژوهش انجمن نجوم آماتوری ایران در قالب یک گروه تخصصی و در همکاری با تعداد ستاره شناسان چینی به چین عزیمت کردند.

وی افزود: پس از گرفت کامل ۱۹ اسفند ۹۴ که آن هم در ایران قابل مشاهده نبود ساکنان زمین تا کنون چند گرفت حلقوی را شاهد بودند و تا تیرماه ۱۳۹۸ کسوف کلی نداریم و همه گرفت های خورشید جزئی خواهند بود.

منبع ایرنا
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.