پانزده حقیقت درباره ماموریت آپولو-۱۱

مریم فخیمی: ۵۲ سال پیش در آخرین روزهای تیر۱۳۴۸ نخستین فرود انسان بر سطح ماه، نزدیکترین همسایه زمین، رخ داد. ۲۹تیر۱۳۴۸ ماه‌نشین عقاب (Eagle) با دو سرنشین بر سطح ماه فرود آمد و نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) و باز آلدرین (Buzz Aldrin)، فضانوردان ناسا، نخستین انسان‌هایی بودند که طی ماموریت آپولو-۱۱ بر سطح ماه گام نهادند.

apollo 11

همه علاقه‌مندان به ماموریت‌های فضایی کم و بیش مطالبی درباره این رویداد خوانده یا شنیده‌اند و حال در آستانه پنجاه و دومین سال فتح ماه توسط انسان، حقایقی درباره ماموریت آپولو-۱۱ خواهید خواند.

۱. سفر طولانی

فاصله ماه از زمین حدود ۳۸۴ هزار کیلومتر است. حتی با سرعت فوق‌العاده زیاد، رسیدن به آنجا بیش از سه روز طول می‌کشد.

۲. خاک ماه بو می‌دهد

چالش بزرگی که تیم ناسا با آن مواجه بود وضعیت فیزیکی سطح ماه بود. اگرچه سطح ماه جامد به‌نظر می‌رسید، اما آن‌ها نمی‌دانستند که پس از فرود پایه‌های سفینه در سطحی نرم فرو می‌رود یا روی زمین محکم قرار می‌گیرد؛ ولی آن‌ها پس از فرود در سطح ماه با وضعیت متفاوتی مواجه شدند و دریافتند ماه بو می‌دهد و خاک آن نیز بسیار چسبناک است. پس از اینکه آرمسترانگ و آلدرین از راهپیمایی برسطح ماه به داخل سفینه بازگشتند، خاک ماه که به لباس‌هایشان چسبیده بود، وارد کابین شد و بوی بدی ایجاد کرد.

طبق گزارش فضانوردان بوی سوخته خاک ماه مانند بوی خاکستر شومینه یا بوی هوا پس از آتش‌بازی است. لازم به‌ذکر است دانشمندان هرگز فرصتی برای تحقیق در مورد این بو پیدا نکردند. درحالی‌که نمونه‌های خاک و سنگ ماه در ظروف مهر و موم شده به آزمایشگاه‌ها ارسال می‌شدند، اما پس از باز شدن آن‌ها، این بو از بین رفته بود.

خاک ماه بو می‌دهد

۳. گردونه کوچک فرود

ماه‌نشین عقاب، آن‌قدر کوچک بود که دیگر جایی برای تعبیه کردن صندلی‌ وجود نداشت و درحالی‌که عقاب به نزدیکی سطح ماه رسیده بود، نیل آرمسترانگ و باز آلدرین مجبور به ایستادن شدند.

Apollo 11 Lunar Module 1

۴. قدرتمندترین حامل فضایی جهان

حامل فضایی ساترن-۵ (Saturn-V) که برای انتقال فضاپیماهای آپولو به کره ماه طراحی شد، با ارتفاع بیش از ۱۱۰ متر بلندترین و قدرتمندترین حامل فضایی است که تاکنون ساخته شده‌ است. لازم به‌ذکر است طی این ماموریت ناسا که احتمال انفجار این حامل قدرتمند را برطرف نکرده بود، تماشاگران این رویداد را در فاصله ۵۶۰۰ متری محل پرتاب مستقر کرد.rocket bearing apollo

۵. اعتراضات فعالان مدنی محل فرود

تنها چند روز پیش از پرتاب آپولو-۱۱، فعالان حقوق مدنی در اعتراض به بودجه ۲۴.۵ میلیارد دلاری پروژه آپولو تظاهرات کردند. این گروه معتقد بودند این بودجه باید صرف بهبود زندگی و معیشت مردم شود. ۶ ماه پیش از پرتاب آپولو-۱۱، تنها ۳۹ درصد از مردم آمریکا موافق فرود نخستین آمریکایی بر ماه بودند و ۴۱ درصد معتقد بودند منابع مالی پروژه‌های فضایی باید کاهش یابد.

Untitled 1

۶. محل فرود

محل فرود ماه‌نشین عقاب منطقه‌ای به‌نام «دریای آرامش» بود که برای فرود صاف و ایمن به‌نظر می‌رسید. بنابر دانسته‌ها در ماه دریا وجود ندارد، و این منطقه دشت بزرگی است که چند میلیارد سال پیش در اثر فوران آتشفشان تشکیل شده است.

Apollo 11 Landing Site West Crater 300x300 1

۷. خطر نزدیک است!

هنگامی که آرمسترانگ و آلدرین به سطح ماه نزدیک می‌شدند، فهمیدند که بیش از ۴ مایل از محل تعیین شده برای فرود فاصله دارند و مکانی که به‌سمت آن می‌روند، یک زمین سنگلاخی و نامناسب برای فرود است. درنتیجه آرمسترانگ برای جلوگیری از بروز حادثه، کنترل ماه‌نشین را به‌دست گرفت، زیرا ممکن بود هدایت خودکار، ماه‌نشین عقاب را به جایی هدایت کند که گودال و شیب تند داشت. درنهایت آرمسترانگ پس از حدود ۵۰۰ متر پرواز و درحالی‌که فقط به‌اندازه ۴۵ ثانیه سوخت برای ماه‌نشین باقی‌مانده بود، توانست ماه‌نشین را بر سطحی هموارتر فرود آورد. بعدها آرمسترانگ اظهار کرد مرحله فرود بر ماه سخت‌ترین بخش ماموریت بوده است.

۸. تنهاترین انسان

درحالی‌که آرمسترانگ و آلدرین روی ماه بودند، مایکل کالینز (Michael Collins)، فضانورد ناسا، برای هدایت گردونه فرماندهی در مدار ماه ماند و زمانی که با پشت ماه رفتن گردونه، ارتباط آن با مرکز کنترل زمین قطع شد؛ کالینز لقب تنهاترین انسان جهان را گرفت. این فضانورد پیشکسوت بیش از ۴۲۰۰ ساعت تجربه پرواز به‌عنوان خلبان جنگنده داشت و پیش از این ماموریت نیز، یکی از فضانوردان فضاپیمای جمینای-۱۰ (Gemini-10) ناسا بود.تنهاترین انسان در فضا

۹. راهپیمایی کوتاه در سطح ماه

آلدرین و آرمسترانگ ۲۱ ساعت و ۳۶ دقیقه در ماه حضور داشتند، اما بیشتر وقت خود را در داخل ماژول ماه گذراندند. آن‌ها حدود ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه پس از فرود از سفینه خارج شده، نمونه‌هایی از خاک و سنگ ماه را جمع‌آوری کردند، عکس و فیلم گرفتند، پرچم آمریکا را در سطح ماه قرار دادند، چند آزمایش انجام دادند و با کاخ سفید تماس گرفتند و پس از حدود ۲.۵ ساعت حضور در سطح ماه، برای خواب به داخل گردونه عقاب رفتند.

Aldrin Looks Back at Tranquility

۱۰. عاقبت پرچم‌ها

امروزه پرچم‌های قرار گرفته روی ماه تقریبا به‌طور قطع رنگ خود را از دست داده و احتمالا در حال از هم پاشیدن هستند. همچنین ۶ پرچم آمریکا که بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۲ در سطح ماه قرار گرفتند، هم احتمالا نور خورشید رنگشان را سفید کرده است.

buzz aldrin-stands-beside-an-american-flag-at-tranquility

۱۱. بانوی تاثیرگزار

یک بانو به‌نام کاترین جانسون (Katherine Johnson)، ریاضی‌دان، محاسباتی را انجام داد که امکان دستیابی به ماه و بازگشت ایمن فضانوردان به زمین را فراهم آورد. همچنین دستاورد جانسون این امکان را برای دیگر زنان و افراد رنگین پوست فراهم کرد تا بتوانند در ناسا فعالیت کنند.

space scientist and mathematician katherine johnson

۱۲. موبایل شما پیشرفته‌تر از کامپیوتر آپولو

تلفن همراه شما از رایانه‌های ۷۰ پوندی ماموریت آپولو-۱۱ پیشرفته‌تر هستند. اگرچه سامانه‌های رایانه‌ای که انسان را به ماه رساندند در آن زمان پیشرفته بودند، اما در مقایسه با تلفن‌های همراه امروزی بسیار ابتدایی هستند. موبایل گلکسی-اس۱۰ (Galaxy-S10) سامسونگ با ۸ گیگابایت حافظه از کامپیوتر ۲ کیلوبایتی آپولو ۱۱ جلوتر است!

۱۳. اشتباه حماسی!؟

«این یک قدم کوچک برای انسان، یک جهش عظیم برای بشر است.» این‌ها اولین کلماتی بود که نیل آرمسترانگ هنگام قدم گذاشتن روی ماه بیان کرد، اما احتمالا قریب به نیم قرن است که از آرمسترانگ نقل قول اشتباه شده است. آرمسترانگ همیشه اصرار داشته که گفته است «یک قدم کوچک برای یک مرد» ، نه «یک قدم کوچک برای انسان» که به‌طور گسترده نقل شده است. لازم به‌ذکر است محققان دانشگاه ایالتی میشیگان (Michigan State University) و دانشگاه ایالتی اوهایو (Ohio State University) آمریکا با بررسی فایل‌های صوتی ناسا برای حل این معما تلاش کردند و به‌نظر می‌رسد یافته‌های آن‌ها گفته‌های آرمسترانگ را تایید می‌کند.

astronaut neil armstrong made history

۱۴. نیل آرمسترانگ درحالی‌که پس از بازگشت از ماه هنوز برای ناسا کار می‌کرد، به ساخت فناوری ناوبری رایانه‌ای موسوم به «هدایت پرواز برقی» کمک کرد. این فناوری امروزه نیز در فضاپیماها و هواپیماها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۵. اختراعات شگفت‌آور

مهندسی آپولو بر بسیاری از فناوری‌ها و محصولات مانند تهیه غذای خشک یا یخ‌زده، جاروبرقی‌های بی‌سیم و عینک‌های اسکی ضد مه تاثیر گذار بوده است.

apollo

نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.