آخر و عاقبت فضاپیمای اسطوره‌ای شرق؛ فرود در پارک علمی- فرهنگی سوچی!

0 505

سیروس برزو : روسکاسموس به نقل از مجتمع علمی صنعتی انرگیا خبر داد که یکی از نمونه های اصلی فضاپیمای بوران به پارک علمی هنری سیریوس در شهر سوچی هدیه شده تا از این پس مردم عادی بتوانند از آن بازدید کنند.
نام بوران برای نخستین بار در نوامبر ۱۹۸۸ و به دنبال پرتاب آن با موشک غول‌پیکر انرگیا بر سر زبان ها افتاد. گرچه آمریکا فضاپیماهای شاتل خود را از سال‌ها قبل عملیاتی کرده بود اما این سفینه که تنها ۳ ساعت و ۴۰ دقیقه پرواز کرد و در بایکونور به زمین نشست از جهات زیادی بر نمونه آمریکایی برتری داشت و مورد توجه کارشناسان قرار گرفت که باید جداگانه مورد بررسی قرار گیرد. اما علیرغم برتری های برجسته آن نسبت به شاتل آمریکا، این سفینه که به جرات می‌توان آن را اسطوره‌ای در تاریخ فضانوردی دانست به دنبال فروپاشی شوروی، زمینگیرشد و مدل‌های مختلف آن از نمونه آموزشی تا نمونه‌ای که به فضا سفر کرد به انبار اسقاطی‌ها تحویل شد.
اینک بعد از سال ها، انرگیا پس از جداسازی، قطعات اصلی بوران را با چند کامیون بزرگ به سوچی فرستاد تا مجددا در آنجا مونتاژ شود. رژه کامیون‌هایی برای رساندن قطعات سفینه چند منظوره بوران به سوچی دل هر علاقمند به فضانوردی را به درد می آورد و به فکر می‌اندازد که چگونه رهبران دوران بعد از فروپاشی شوروی، با خیانت خود حاصل سال‌ها تلاش و کوشش و زحمت صدها دانشمند و مهندس و هزاران کارگر فنی را تبدیل به سفینه‌ای اسقاطی کرده‌اند.
این نمونه سفینه بوران در اواسط سال 1980 برای آزمایش‌های مختلف استفاده می‌شده است. از جمله آموزش قسمت‌های سفینه به فضانوردانی که باید با آن بعدا پرواز می کردند. به دنبال فروپاشی و حذف برنامه بوران از 1992 این نمونه در انبار شرکت انرگیا بسته بندی شد. قرار است پس از رسیدن قطعات به سوچی، کارهای نصب آن را متخصصین انرگیا انجام دهند. خانم یلنا اشمیلینوا رئیس “بنیاد استعداد و موفقیت” می گوید ما در یک اقدام نمادین در زمان افتتاحیه، نوجوانان مرکز را جمع خواهیم کرد تا میراث پدران را به فرزندان بسپاریم و از آنها بخواهیم راه ترقی علمی کشور را ادامه دهند. او می‌گوید البته فقط سخنرانی درباره گذشته، تاریخ و افتخارات ملی کافی نیست بلکه باید نشان دهیم که چه آینده‌ای در انتظار ماست. ما باید به شکل مفهوم و ساده جریان پیشرفت فناوری فضایی را به فرزندانمان توضیح دهیم و بگوییم که کودکان بازدید کننده امروز کاشفان فردا خواهند بود.
پارک علم و فرهنگی سیریوس یک مکان چند منظوره اجتماعی است که در مرکز اصلی رسانه‌ای المپیاد با هدف نشان دادن افتخارات علم روسیه و علوم پیشرفته و موسیقی و هنر ایجاد شده است. در این پارک چندین آزمایشگاه برای امور تحقیقاتی، کارگاه آموزشی، سالن های نمایشگاهی، سالن های درسی، کلاس های موسیقی و باله ایجاد شده که در این مکان ها، نخست آموزگاران مرکز آموزش می‌بینند تا بتوانند در آینده به علاقمندان کمک کنند. قرار است در این پارک فستیوال های متعدد علمی – فنی مسابقات مهندسی، هنری، کلاس و کارگاه‌های آموزشی، آزمایشگاه‌ها، برنامه‌های خانوادگی برای روزهای تعطیل، کنسرت موسیقی کلاسیک و باله و نمایشگاه‌های هنری انجام شود. طبق برنامه پیش بینی شده این پارک در سال 2018 به بزرگترین مجتمع علوم طبیعی جهان برای نشان دادن علوم و فناوری‌های پیشرفته روسیه  تبدیل خواهد گردید.
بخش فضایی که کاسمودروم ( پایگاه فضایی) نام دارد قرار است که یک گنبدی 15 متری داشته باشد که در آن مواد نمایشی فضایی قرار می گیرد و بزرگترین بخش آن مربوط به بوران خواهد بود.

 

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3801
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها