آزمایش موفق ماهواره ارزان سنجشی ساخته شده با روش‌های تولید سریع

0 608

شرکت ماهواره‌ساز انگلیسی SSTL، به تازگی تصاویر ویدیویی تهیه شده توسط ماهواره‌ی کربنایت-1 (CARBONITE-1) از کویت و امارات متحده عربی را منتشر کرده است. این ماهواره‌ آزمایشی برای نمایش روش‌های تولید سریع ماهواره و همچنین آزمایش یک تلسکوپ و یک دوربین فیلمبرداری که هردو به وسیله‌ تکنولوژیهای آماده‌ تجاری (COTS) توسعه یافته‌اند، به فضا پرتاب شده است. طراجی و سرمایه‌گذاری کربنایت-1 توسط SSTL انجام شده و با موفقیت آن، راه برای توسعه‌ ماهواره‌ آزمایشی بعدی این شرکت با نام کربنایت-2 که ظرفیتهای بالاتری دارد، باز شده است. این ماهواره نیز قرار است امسال به فضا پرتاب شود.

اندرو کاوثورن (Andrew Cawthorne) مدیر بخش سنجش از دور SSTL می‌گوید: «کربنایت-1 یک ماموریت تجربی بود و ما در طراحی و برنامه‌های زمانی آن ریسک‌های زیادی را پذیرفتیم. هدف نهایی این ماموریت ساخت یک طرح مفهومی جدید برای ماموریتهای سنجش از دور کم‌هزینه و قابل ساخت سریع بود.» وی در مورد نتیجه‌ این ماموریت افزود: «اگرچه کربنایت-1 در مداری به فاصله‌ی 650 کیلومتری از سطح زمین و اندکی دورتر از فاصله‌ی مد نظر ما قرار گرفت، اما از نتایج بدست‌آمده راضی هستیم و شرکتهای مختلفی برای همکاری در ماموریتهای آینده با ما تماس گرفته‌اند.»

کربنایت-1 یک ماهواره‌ی سنجش از دور کوچک است که روند طراحی، ساخت و آزمایش مداری آن مجموعا 6 ماه و 12 روز طول کشیده است. تلسکوپ این ماهواره همانطور که گفته شد به وسیله‌ی تکنولوژی COTS ساخته شده یعنی کاربرد دیگری داشته و برای استفاده در فضا به‌روزرسانی شده است. ضمن اینکه سامانه تصویربرداری این ماهواره، تصاویری با دقت 1 متر و ویدیوهایی 15 ثانیه‌ای با کیفیت HD تهیه می‌کند که البته برای فاصله‌ی 500 کیلومتری طراحی شده است نه 650 کیلومتر.

کربنایت-1 برای اجرای آزمایشی طرح پرتاب ماهواره‌های سنجش از دور حدودا 50 کیلوگرمی قادر به عکسبرداری و فیلم‌برداری و برقراری ارتباط توسط باند X در فاصله‌ی 500 کیلومتری از زمین، در سال 2015 به فضا پرتاب شد. از فیلم‌های 15 ثانیه‌ای این ماهواره می‌توان برای مدیریت ترافیک یا عبور و مرور جمعیت مردم استفاده کرد. کربنایت-1 قرار است در پایان ماموریت خود توسط بادبان  Icarus-3 ساخته شده در دانشگاه کرنفیلد (Cranfield University) از مدار خارج شود.

ویدیوهای تهیه‌شده توسط کربنایت-1 از حرکت یک هواپیما در فرودگاهی در کویت و یک خودرو در اتوبانی در دبی را می‌توانید درادامه خبر ببینید.

 

 

 

 

منبع spacewatchme
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3769
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها