روسیه: پرتاب ماهواره بر سیمرغ نقض برجام نیست

0 321

نماینده روسیه در سوریه تصریح کرد که پرتاب ماهواره بر سیمرغ نقض برجام نیست.
«واسیلی نبنزینا»، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در واکنش به فضاسازی آمریکا و متحدان غربی این کشور درباره پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ توسط ایران تصریح کرد که این اقدام ایران نقض برجام نمی باشد.
وی با اشاره نامه آمریکا و سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان به سازمان ملل گفت: این آزمایش نقض توافق محسوب نمی‌شد زیرا به مسائل دیگری مربوط می‌شود که مستقیماً در توافق مندرج نشده‌اند.
گفتنی است آمریکا و ۳ کشور متحد اروپایی‌ این کشور یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد مدعی شده اند که اقدام ایران در پرتاب ماهواره‌بر سیمرغ به فضا «تهدیدآمیز و تحریک‌آمیز»‌ بوده است.
۴ کشور مذکور مدعی شدند که این اقدام ایران «مغایر» با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل بوده است.
در نامه کشورهای مذکور به شورای امنیت در این خصوص از ایران خواسته شده است تا «هیچ فعالیتی مرتبط با موشکهای بالستیک طراحی شده برای قابلیت حمل سلاح های هسته‌ای، شامل پرتاب با استفاده از چنین فناوری های موشک بالستیک را به انجام نرساند.»
در ادامه این نامه آمده است: از ایران می خواهیم تا فوراً تمامی فعالیت های مرتبط با موشک های بالستیک را که برای حمل تسلیحات هسته ای طراحی شده است را متوقف کند.
این ۴ کشور در بخش دیگری از این نامه مدعی شده اند: برنامه درازمدت ایران برای ساخت موشک‌های بالستیک کماکان با قطعنامه شورای امنیت مغایر است و در منطقه آثار بی‌ثبات‌کننده دارد!


منبع مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3765
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها