طرح شبکه سازی رصدخانه های کشور

0 702

دکتر صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران خبر داد، سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و ماموریت های خود و استفاده از تمام توانمندی های داخلی برنامه ای جهت ایجاد یک شبکه همکاری مستمر فی مابین رصدخانه های کشور را دارد و در این راستا جلسه ای با حضور نمایندگان برخی از فعالترین رصدخانه های کشور در تاریخ ۲۰ فروردین ماه در محل سازمان فضایی ایران برگزار شد. جلسه فوق به منظور ایجاد مقدمات اجرای طرح مذکور و در راستای ایجاد هم افزایی و افزایش بهره وری از تجهیزات موجود در کشور در حوزه نجوم برگزار گردید.

وی اعلام کرد: این شبکه سازی که در حوزه کاری گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان در حال انجام است به دنبال ایجاد زیرساخت و سرویس دهی متقابل جامعه نجومی و عرصه فضایی کشور و نیز ایجاد هم افزایی و افزایش بهره وری استفاده از تجهیزات رصدی کشور می باشد. ایشان ضمن اشاره به ظرفیت های بالای موجود در گروه نجوم در زمینه رصد و سنجش مدار ماهواره ها و اجرام فضایی نزدیک به زمین و همکاری های بین المللی در این خصوص بیان کردند که سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و نقش حاکمیتی خود به دنبال ایجاد زیرساخت و کمک به رشد و توسعه نجوم در کشور است و هدف از جلسه برگزار شده ایجاد تعامل و هم افزایی مابین رصدخانه های متعدد و سپس سرویس دهی به جامعه علمی کشور بود. در صورت ایجاد این شبکه رصدخانه های عضو می توانند در قالب این طرح خدمات خود را توسعه دهند و به محققان ارائه خدمت نمایند و در قالب یک بستر مناسب تحت وب نیازهای جامعه نجوم را پاسخ دهند.

شبکه مورد نیاز برای فعالیت رصدخانه های تخصصی کشور توسط سازمان فضایی ایران ایجاد خواهد شد البته رصدخانه های عضو این شبکه می بایست شرایط لازم برای عضویت در این شبکه تخصصی را داشته باشند. به گفته دکتر صدر شرکت کنندگان در این نشست  نیز ضمن مثبت دانستن طرح حاضر از ضرورت نیازسنجی دقیق جامعه و ایجاد یک شبکه قوی از رصدخانه ها تاکید کرده و خواستار تربیت نیروی انسانی متخصص و ایجاد دانش کافی بهره برداری از تجهیزات در این حوزه و همچنین توجه ویژه به توانمندی های این طرح در موضوع آموزش شدند.
یادآور می شوند در این جلسه نمایندگانی از رصدخانه های دانشگاه شیراز، دانشگاه زنجان، دانشگاه تفت، رصدخانه مهر بوشهر و رصدخانه ماهدشت سازمان فضایی ایران حضور داشتند.


رصدخانه ابوریحان بیرونی شیراز

 


رصدخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت

 


رصدخانه دانشگاه زنجان

 


رصدخانه مهر بوشهر

منبع سازمان فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3513
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها