ماهواره سنتینل 3 و مشاهده تغییرات سبزینگی در فصل بهار و تغییرات گرمایی زمین

0 1,045

ماهواره سنتینل 3 که در فوریه 2016 راه ‌اندازی و پرتاب گردید، یکی از پیچیده ‌ترین مأموریت‌ های کوپرنیک سنتینل می‌ باشد. یکی از وظایف برنامه پایش زیست‌ محیطی کوپرنیک سازمان فضایی اروپا (ESA)، ثبت تصاویر مربوط به داده های اقیانوس ‌ها، زمین ‌ها، یخ‌ ها، اتمسفر و … می باشد که این داده ها در اندازه گیری و ارزیابی تغییرات جهانی در مقیاس بالا به کار برده می شوند. این ماهواره علاوه بر اینکه کاربردهای بسیاری در اقیانوس ‌شناسی دارد، می ‌تواند اطلاعات منحصر به ‌فرد و به موقعی را در ارتباط با تغییرات پوشش اراضی و سلامت پوشش گیاهی ارائه دهد. به‌ عنوان ‌مثال، انیمیشن زیر نشان می‌ دهد که چگونه می ‌توان با استفاده از اطلاعات مربوط به ابزار تصویربرداری چندطیفی اقیانوس/ زمین ماهواره سنتینل 3(OLCI)، مقدار تغییرات میزان کلروفیل گیاهان را اندازه‌ گیری نمود. در اینجا ما به ‌وضوح شاهد افزایش سبزینگی بهاری در نیمکره شمالی هستیم.

مشاهده تغییرات سبزینگی فصل بهار توسط ماهواره سنتینل 3

ابزار تصویربرداری چندطیفی اقیانوس/زمین ماهواره سنتینل 3 (OLCI) می‌ تواند در اندازه‌ گیری کلروفیل گیاهان استفاده شود. انیمیشن فوق چگونگی تغییرات کلروفیل (به‌ عنوان یک عامل مؤثر در فتوسنتز) را از 1 آوریل تا 27 مه 2017 در کل سطح جهان نشان می دهد. انیمیشن مذکور به ‌وضوح افزایش سبزینگی فصل بهار در نیمکره شمالی به خصوص در بخش شرقی ایالات‌ متحده نشان می دهد. همچنین افزایش کاشت محصولات کشاورزی در سراسر کشور چین در فصل تابستان، جایی که کاشت محصولات کشاورزی معمولاً در ماه‌ های مارس و مه اتفاق می ‌افتد در این انیمیشن دیده می شود. با تکمیل وظایف پیش بینی شده برای ماهواره سنتینل 3 و ارائه تصاویر آن به‌ صورت رایگان، پایش و فهم پدیده‌ های متغیر سیاره زمین آسان‌ تر شده است.
در حال حاضر با استفاده از ابزار تصویربرداری چندطیفی اقیانوس/ زمین ماهواره سنتینل 3 (OLCI) و حسگر دمای زمین و دریا که انرژی بازتابی را از سطح زمین محاسبه می ‌کند داده‌ هایی با بهترین کیفیت ممکنه به‌ صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارند. همچنین داده‌ های ثبت شده توسط ابزارهای دیگر این ماهواره مانند ارتفاع‌ سنج راداری (که ارتفاع سطح دریا، رودخانه‌ ها، دریاچه‌ ها و زمین را اندازه‌گیری می‌ کند) از ماه دسامبر گذشته در دسترس قرار گرفته است.


سوزان مک‌ لنبورگ مدیر پروژه سنتینل 3 سازمان فضایی اروپا چنین بیان کرده است:« سنتینل 3 یک مأموریت بسیار پیچیده است. ما در حال همکاری با همکارانمان در Eumetsat (سازمان اکتشافات ماهواره ‌ای هواشناسی اروپا) به‌ منظور ارائه اطلاعات با کیفیت بالا هستیم. درحالیکه Eumetsat ماهواره را اداره و کنترل می‌ کند، هر دو سازمان مسئولیت مدیریت مأموریت سنتینل 3 را بر عهده دارند. سازمان فضایی اروپا (ESA) مسئول تولید محصولات مربوط به داده‌ های زمینی و Eumetsat مسئول تولید محصولات مربوط به داده‌ های دریایی می ‌باشند که همه آن ‌ها در دسترس خدمات کوپرنیک و سایر کاربران هستند.»
وی همچنین تصریح کرده است که: «در حال حاضر اندازه‌ گیری ‌های انجام گرفته توسط ابزار تصویربرداری چندطیفی ماهواره از روی سطح زمین، اطلاعات کلیدی را برای پایش سلامت پوشش گیاهی که در مطالعات کشاورزی ضروری می‌ باشند را فراهم نموده و به برنامه‌ ریزی منابع کمک می ‌کند. همچنین ماهواره سنتینل 3  مأموریت‌ های ماهواره‌ های سنتینل 2 و PROBA-V را تکمیل می ‌کند. این ماهواره ها در کنار یکدیگر ابزارهای قدرتمندی را به‌ منظور پایش تغییرات سطح زمین ارائه می ‌دهند.»

تشخیص گرما و آتش با استفاده از ماهواره سنتینل 3

  رادیومتر حرارتی ماهواره سنتینل 3 شامل کانال ‌های اختصاصی برای اندازه‌ گیری آتش‌ سوزی می‌ باشد که می ‌تواند در ارزیابی انتشار کربن از سوخت ‌های زیستی سوخته و در ارزیابی آسیب و برآورد بازیابی مناطق سوخته به کار برده شود. این اطلاعات می‌توانند همراه با داده‌ های پیش ‌بینی هواشناسی برای کمک به مدیریت آتش‌ سوزی جنگل‌ ها استفاده شوند. همچنین، این اطلاعات و پیش‌بینی‌ ها می‌ توانند در ارزیابی خطر و توسعه طرح‌ های مؤثر برای مقابله با آتش ‌سوزی جنگل ‌ها به کار برده شوند.
همان‌ طور که در انیمیشن زیر مشاهده می ‌شود، ماهواره سنجش از دور سنتینل 3 نشان می‌ دهد که چگونه دمای سطح زمین تغییر می‌ کند و همچنین  این اطلاعات در پیش ‌بینی آب‌ و هوا، نظارت بر تغییرات آب‌ و هوایی و برنامه‌ ریزی شهری کاربرد و اهمیت دارند.
تشخیص تغییرات دمایی سطح زمین با استفاده از ماهواره سنجش از دور سنتینل 3: رادیومتر ماهواره سنتینل 3 که بازتابش‌های سطح زمین را اندازه‌گیری می‌کند، تغییرات دمای سطح زمین بین ماه های ژوئیه و نوامبر 2016 را نشان می ‌دهد. اندازه‌گیری ‌ها در واحد کلوین می‌ باشند.

منبع سازمان فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=3099
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها