کاهش مخاطرات بلایای طبیعی با فناوری‌های فضایی

0 686

محسن بهرامی، رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به کاربردهای فن آوری های ماهواره ای در کاهش مخاطرات بلایای طبیعی اظهار کرد: به جز زمین لرزه قادریم با استفاده از امکانات ماهواره ای پیش از وقوع مخاطرات از قبیل سیل، گردوغبار،طوفان، جنگل زدایی، خشکسالی مراتع، سونامی، فرونشست، آلودگی‌های نفتی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و ریزگرد مطلع شویم و آن اطلاعات را ثبت و ضبط و پردازش کنیم و به مدیریت بحران ارجاع دهیم.

وی در ادامه توضیح داد: امکاناتی که بتوانیم بوسیله شبکه های ماهواره ای سنجش از راه دور از وقوع زلزله و تکانه های زمین پیش از اتفاق افتادن، مطلع شویم هنوز وجود ندارد و فکر نمی کنم در کشورهای دیگر هم این امکان وجود داشته باشد.
بهرامی تاکید کرد: امکان اطلاع از فعال شدن گسل های زمین نیز از طریق فن آوری ماهواره ای وجود ندارد و این اقدام باید توسط دستگاه های لرزه نگار دستگاه مربوط به زلزله شناسی انجام شود.
رئیس سازمان فضایی ایران در عین حال افزود: به‌وسیله فن آوری های ماهوره ای، قدرت تفکیک مکانی حادثه و مشاهده مخاطرات و مناطق حادثه دیده وجود دارد.
بهرامی درباره عملکرد این سازمان در حوزه بین المللی هم اظهارکرد: با فعالیت در حوزه های بین المللی وعضویت در برنامه ها و کارگاه های بین المللی معتقدیم در جایگاه بین المللی قرار داریم.
سازمان فضایی ایران هفته گذشته تفاهمنامه ای را با مدیریت بحران در زمینه استفاده از فن آوری های ماهواره ای در مدیریت بحران امضاء کرد.

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2997
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها