بکارگیری تصاویر ماهواره PROBA-V در تشخیص آتش سوزی جنگل های پرتغال

0 989

ریز ماهواره PROBA-V، متعلق به سازمان فضایی اروپا (ESA)، آتش سوزی جنگل را در مناطق میانی کشور پرتغال نشان می دهد. مناطق تشخیص این تصویر ماهواره ای شامل نمایش نواحی سوخته (اسکارهای سیاه شده)، دود حاصل از آتش سوزی و نقاط فعال آتش می باشد.آتش سوزی جنگل در منطقه پدروگائو گراندو پرتغال، نشان دهنده نواحی سوخته، دود ناشی از آتش سوزی و نقاط فعال آتش (به رنگ قرمز). این تصویر در روز سه شنبه 20 ژوئن 2017 با توان تفکیک مکانی 100 متر از ماهواره Proba-V به دست آمده است.بیش از 1000 آتش نشان با این آتش سوزی در منطقه پدروگائو گراندو در شمال شرقی لیسبون مقابله کردند که متأسفانه حدود 64 نفر از آن ها جان خود را از دست دادند و بیش از 130 نفر آن ها زخمی شدند.رودخانه زیزر در مرکز تصویر اصلی همراه با نواحی سوخته و آتش فعال در حال حرکت به سمت نواحی شمالی دیده می شود. روستای نودرینو محل زندگی بسیاری از تلفات دیدگان، در میان نواحی سوخته قرار گرفته است. اعتقاد بر این است که آتش سوزی جنگل توسط یک ضربه رعد و برق در طول موج حرارتی شدید آغاز شده است.

منطقه پدروگائو گراندو پرتغال قبل از آتش سوزی. این تصویر با توان تفکیک مکانی 100 متر توسط ماهواره  Proba-V در تاریخ 19 مه 2017 تهیه شده که منطقه را قبل از آتش سوزی جنگل در 17تاریخ  ژوئن، نشان می دهد. ماهواره Proba-V دارای میدان دید 2250 کیلومتری با توان تفکیک مکانی 300 متر است که این توان مکانی در مرکز تصویر به 100 متر می رسد. تصویر دوم با توان تفکیک مکانی 330 متر که چند روز بعد از وقوع آتش سوزی به دست آمد، تصویر وسیع تری را از وضعیت آتش نشان می دهد.

آتش سوزی جنگل در منطقه پدروگائو گراندو پرتغال، نشان دهنده نواحی سوخته، دود ناشی از آتش سوزی و نقاط فعال آتش(به رنگ قرمز). این تصویر در روز 18 ژوئن 2017 ازماهواره Proba-V با توان تفکیک مکانی 330 متر به دست آمد. این ماهواره متعلق به برنامه کوپرنیک پایش جهانی سازمان فضایی اروپا است که تصاویر و داده ها را به صورت رایگان در دسترس متخصصین قرار می دهدV.مخفف Vegetation است که مربوط به طراحی کاملا کاربردی و سبکتر از روی دوربینی است که در گذشته در ماهواره های Spot-4 و Spot-5 فرانسه استفاده می شد. ماهواره Proba-V در هفتم ماه مه 2013 پرتاب گردید و اطلاعات مورد نیاز و کاربردی مانند ارزیابی تأثیرات آب و هوایی، مدیریت منابع آب و نظارت بر محصولات کشاورزی را ارائه می دهد. این ماهواره هر دو روز از روی یک نقطه بر روی زمین عبور می کند و طی 10 روز کل سطح دنیا را پوشش می دهد. بیش از 1100 کاربر ثبت شده در 108 کشور جهان از داده ها و تصاویر این ماهواره استفاده می کنند. ماهواره سنتینل 3 (Sentinel-3) نیز این آتش سوزی را تشخیص داده است که شکل زیر نشان دهنده وسعت منطقه سوخته می باشد.

تصویر منطقه توسط ماهواره سنتینل 3 (Sentinel-3) در تاریخ 18 ژوئن 2017 که وسعت نواحی سوخته را نشان می دهد.

منبع سازمان فضایی ایران
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2920
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها