پروژه‌کاربردی ایران در حوزه تصاویر ماهواره‌ای که در زمان تحریم‌ها عقیم شد

0 1,155

امیرحسین مجیدیان: یک کارشناس حوزه‌ی تصاویر ماهواره‌ای اعلام کرد که پس از اعمال تحریم برعلیه جمهوری اسلامی ایران، از فروش تصاویر ماهواره‌ی آیکونوس (IKONOS) به ایران جلوگیری شد. این اتفاق منجر به ایجاد مانع برای روند تهیه نقشه‌های دقیق از شهرهای کشور شد که از سال ۸۲ پروژه انجام آن آغاز شده بود.

زهرا کشمیری رییس بخش پردازش تصاویر سازمان نقشه برداری کشور در صحبت اختصاصی با خبرنگار سایت اسپاش، ضمن اعلام این مطلب بیان کرد:« زمانی که ماهواره‌های با دقت تصویر بالا شروع به کار کردند،سازمان نقشه‌برداری اقدام به خرید تصاویر IKONOS کرد. با استفاده از این تصاویر یک متری، اقدام به رسم دقیق نقشه های شهرها شد ولی متاسفانه این پروژه به خاطر مسائل تحریمی متوقف شد.چرا که این تصاویر از ماهواره‌ی آمریکایی IKONOS بایستی تهیه می‌شدند، که پس از اعمال تحریم ها از فروش آن به ایران جلوگیری شد.»
کشمیری می‌گوید که پس از این اتفاق، شرکت واسطه‌ی تهیه کننده تصاویر دیگر این امکان و اجازه را نداشت برای سازمان نقشه برداری این تصاویر را تهیه کند. از این رو تنها نقشه‌ی چهارصد شهر و شهرستان تهیه شد و روند تهیه‌ی نقشه‌ی دیگر شهر ها با مشکل روبرو شد. این در حالی است که بنا به اظهارات مسئولین برخی شرکت‌های تجاری در حال حاضر امکان تهیه تصاویر از این ماهواره  آمریکایی وجود دارد اما از آنجا که ماهواره آیکونوس در سال ۲۰۱۵ به کار خود خاتمه داد هم‌اکنون تنها تصاویر آرشیوی ماهواره قابل تهیه هستند. 

ماهواره IKONOS

آیکونوس اولین ماهواره ی رزولوشن بالای تجاری بود که در ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۹۹ از سکویی در نیروی هوایی Vandenberg در کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا به فضا پرتاب شد. این ماهواره برای اولین بار امکان مخابره تصاویر با رزولوشن زیر یک متر را فراهم آورد.ماهواره آیکونوس در حال حاضر در تملک مجموعه ماهواره های GeoEye است. از پرتاب ماهواره آیکونوس به عنوان «یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در تاریخ عصر فضا» نام برده می‌شد. فروش تصاویر ماهواره‌ای آیکونوس از اول ژانویه ۲۰۰۰ آغاز شد.نام آیکونوس از واژه یونانیeikōn  به معنی تصویر گرفته شده است.
سنجنده ماهواره IKONOS یک سنجنده با رزولوشن بالا می باشد که متعلق به شرکت دیجیتال گلوب آمریکا است. این سنجنده قابلیت گرفتن تصاویر چندطیفی با رزولوشن ۳.۲۸ متر و یک باند پانکروماتیک با رزولوشن مکانی ۸۲  سانتیمتر می باشد.

 
 
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2606
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها