سنگین‌ترین ماهواره‌بر هند با موفقیت آزمایش شد

0 23

سازمان فضایی هندوستان توانست سنگین‌ترین راکت ماهواره بر تاریخ فعالیت‌های فضائی خود را به همراه یک ماهواره به مدار زمین ارسال کند. ادعا می‌شود فضاپیمای فوق قابلیت حمل انسان به فضا را دارد که این ویژگی می‌تواند در مأموریت‌های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

کلیه مراحل طراحی و ساخت این فضاپیما که راکت ماهواره‌بر ژئوسینکرونوس (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) نام دارد توسط متخصصین هندوستان انجام شده است. نام اختصاری راکت ماهواره‌بر فوق، (GSLV) Mark III بوده و عملیات پرتاب آن از مرکز فضایی شری هاری کوتا (Sriharikota) در ایالت آندراپرادش و ساعت ۵ و ۲۸ دقیقه صبح به وقت محلی انجام شد.

در همین رابطه کاران کومار مدیر مرکز پژوهش و برنامه‌ریزی مطالعات فضائی هندوستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «این عملیات نقطه عطفی در تاریخ فعالیت‌های فضائی سازمان فضائی هندوستان محسوب می‌شود. ماهواره ارتباطی ویژه‌ای که توسط این فضاپیما به مدار زمین منتقل شد؛ سه تن وزن داشته و راکت فضائی استفاده شده در مأموریت فوق نیز وزنی معادل ۶۴۰ تن داشته است. عملیات فوق با موفقیت صورت گرفته و ماهواره موردنظر در مدار زمین و محل تعیین‌شده خود مستقر شده است.»

پیش‌ازاین انحصار فعالیت‌های فضائی در اختیار کشورهای روسیه (شوروی سابق) و ایالات‌متحده آمریکا بود اما در دهه‌های اخیر اتحادیه اروپا، چین، هندوستان و ژاپن نیز فعالیت‌های فضائی گسترده‌ای انجام داده‌اند. سازمان فضائی هندوستان در زمستان سال گذشته نیز عملیات پرتاب یک راکت فضاپیمای هندی از نوع PSLV-C35 را از همین پایگاه فضائی انجام داده بود که طی آن ۸ ماهواره که به کشورهای مختلفی تعلق داشتند در مناطق مشخص‌شده مدار زمین قرار داده شدند. گفتنی است پیش‌ازاین در تیرماه سال گذشته نیز سازمان فضائی هندوستان توانسته بود در عملیاتی موفقیت‌آمیز ۲۰ ماهواره را به‌طور هم‌زمان به مدار زمین پرتاب کند. البته این ماهواره‌ها همگی در یک مدار قرار گرفتند اما در این مورد جدید، هرکدام از ماهواره‌های هشت‌گانه باید در یکی از لایه‌های مدار رها می‌شدند که این عملیات نیازمند دقت عمل و محاسبات بسیار دقیق و پیچیده‌ای بود.

 
منبع سیناپرس
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2512
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها