روسیه ماهواره آمریکا را به فضا فرستاد

0 876

همکاری‌های فضایی یکی از نادرترین روابط برجای‌مانده بین واشنگتن و مسکو در عرصه فناوری‌های فوق پیشرفته است و پنجشنبه نیز روسیه یک ماهواره مخابراتی آمریکا را به فضا فرستاد. ماهواره‌بر پروتون-ام «Proton-M» همراه ماهواره مخابراتی آمریکایی اکواستار-۲۱ «EchoStar-21» مجهز به محموله باند S پس از یک سال وقفه در پرتاب، از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان به فضا فرستاده شد. به گزارش اسپوتنیک به نقل از شرکت دولتی روس کاسموس روسیه، این ماهواره‌بر ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه روز پنجشنبه ۱۸ خردادماه به فضا پرتاب شد. ماهواره اکواستار-۲۱ با وزن ۶۹۰۰ کیلوگرم سنگین‌ترین محموله ماهواره‌بر پروتون-ام محسوب می‌شود که تا به امروز توسط این ماهواره‌بر به فضا رفته است.

روسیه از مجموعه گسترده امکانات بازسازی‌شده فضایی برجای‌مانده خود از دوران شوروی پیش از فروپاشی سال ۱۹۹۱ به‌عنوان تنها کشور ارائه‌دهنده خدمات پرتاب به فضا برای مشتریان خارجی استفاده می‌کند که ازجمله شامل تمامی اعزام‌های فضانوردان و ارسال بار به ایستگاه بین‌المللی فضایی می‌شود.

مسکو و واشنگتن از سال ۲۰۱۴ روابط پرتنش و بسیار سردی دارند که با تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه در عرصه‌های مختلف ازجمله اقتصادی، قطع یا کاهش همکاری در عرصه‌های برخی فناوری پیشرفته شکل‌گرفته است.

 
منبع ایرنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2502
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها