مصر سازمان فضایی خود را تاسیس می‌کند

0 634

وزارت تحصیلات عالی و تحقیقات علمی مصر طرح رسمی تاسیس مرکز فضایی این کشور را به هیئت دولت ارائه داد. طبق گفته‌ی اسام خمیس (Essam Khamis) معاون این وزارتخانه، متن اساسنامه‌ی تاسیس سازمان فضایی مصر آماده شده و برای راه‌اندازی، نیازمند تایید هیئت دولت و مجلس این کشور است.

دولت مصر باور دارد که تاسیس یک سازمان فضایی برای تقویت و مدیریت برنامه‌ی فضایی این کشور که قرار است بعدها به ایجاد اشتغال و تقویت اقتصاد کشور کمک کند، لازم است. اما به نظر می‌رسد که مردم با این نظر دولت هم عقیده نیستند. عزم دولت مصر برای تاسیس سازمان فضایی اعتراضات زیادی را برانگیخته چراکه مردم اعتقاد دارند بهتر است دولت به ساماندهی اقتصاد رو به افول این کشور بپردازد تا تاسیس سازمان فضایی.

به هر حال دولت قصد تاسیس سازمان فضایی را دارد و از سال 2011 تا کنون به دلیل ناآرامی‌های سیاسی و مشکلات اقتصادی، این مهم به تاخیر افتاده است. البته با صرف نظر از مشکلات و شرایطی که به آنها اشاره شد به نظر می‌رسد که اکنون که مصر قراردادهای ماهواره‌ای قابل توجهی با فرانسه و روسیه منعقد کرده، زمان مناسبی برای تاسیس سازمان فضایی این کشور باشد. در ماه آوریل سال 2016 دولت مصر قراردادی را با شرکت‌های فضایی فرانسوی از جمله ایرباس دی اس (Airbus DS) و تالس آلنیا (Thales Alenia Space) برای ساخت یک ماهواره‌ی مخابراتی نظامی امضا کرد. سپس در جولای همان سال قرارداد ساخت و پرتاب ماهواره‌ی سنجش از دور دقت-بالای EgyptSat-A بین دولت مصر و شرکت ماهواره‌ساز روسی انرگیا (RSC Energia) به امضا رسید. این ماهواره قرار است جایگزین EgyptSat-2 شود که در سال 2015 و تنها یک سال پس از پرتاب از بین رفته بود.

هر دوی این قراردادها چند صد میلیون دلار ارزش دارند و بخشی از پروژه‌ی نوسازی نیروی نظامی مصر محسوب می‌شوند که توسط ریاست جمهوری این کشور برای حفظ دولت از فروپاشی کلید زده شده است.

در ماه مارس سال جاری، چین با اختصاص دادن کمک 64 میلیون دلاری به برنامه‌ی ماهواره‌های سنجش از دور مصر در قالب توافقنامه‌ی همکاری دو کشور موافقت کرد. همچنین این کشور طی قرارداد دیگری بودجه‌ی 23 میلیون دلاری را برای ساخت یک مرکز تست و مونتاژ ماهواره در اختیار مصر قرار داد. این مرکز در راستای سیاست‌های مصر برای خودکفا شدن در تولید ماهواره و اجزای آن راه‌اندازی شده است.

منبع spacewatchme
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2390
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها