نخستین مادر در فضا+عکس

0 853

آنا لی فیشر شیمی‌دان و پزشک آمریکایی و فضانورد ناساست که در ۲۴ آگوست ۱۹۴۹ (۲ شهریور ۱۳۲۸) در نیویورک متولد اما در کالیفرنیا بزرگ شد. در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) از دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس (UCLA) در رشته‌ی شیمی فارغ‌التحصیل شد و سپس در همان رشته و همان دانشگاه در گرایش مطالعات بلورشناسی در پرتو ایکس به ادامه‌ی تحصیل پرداخت. سپس به دانشکده‌ی پزشکی UCLA رفت و در سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۵) دکتری پزشکی خود را گرفت. او تخصص خود را در پزشکی اورژانس گرفت و در چندین بیمارستان خدمت کرد. در سال ۱۹۸۶ (۱۳۶۵) دوباره به رشته‌ی شیمی برگشت و کارشناسی‌ارشد این رشته را در دانشگاه UCLA گرفت.

آنا فیشر در ژانویه‌ی سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) برای فضانوردی از سوی ناسا برگزیده شد و یک سال و نیم بعد آموزش‌ها را به پایان رساند. او تا پیش از رفتن به فضا در این بخش‌ها خدمت کرد: توسعه و آزمایش بازوی روبوتیک شاتل، توسعه و آزمایش روش‌های راهپیمایی فضایی و روش‌های تعمیرات در فضا و بهبود و آزمودن لباس‌های فضایی بسیار کوچک، بازبینی نرم‌افزارهای پرواز در آزمایشگاه مجتمع‌سازی سامانه‌های الکترونیکی شاتل فضایی (SAIL)، و همچنین در سِمَت CAPCOM برای یکی از پروازهای شاتل. او همچنین در چند مأموریتْ پزشک گروه نجات هلی‌کوپتری در هنگام پرتاب و فرود بود.

آنا لی فیشر سرانجام در سال ۱۹۸۴ (۱۳۶۳) در دومین پرواز شاتل فضایی دیسکاوری به فضا رفت. در این مأموریت ۸ روزه او نخستین مادری شد که به فضا سفر کرد. طی این مأموریت دو ماهواره‌ی مخابراتی به فضا ارسال شدند و دو ماهواره‌ی مخابراتی دیگر به زمین بازگردانده شدند. او قرار بود پس از این سفر در مأموریت دو سال بعد شاتل کلمبیا هم حضور داشته باشد اما آن سفر پس از حادثه‌ی چلنجر لغو شد.

به این ترتیب او در شاخه‌ی توسعه‌ی مأموریت در اداره‌ی فضانوردان مشغول به کار شد. او در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) در هیئت انتخاب فضانوردان هم حضور داشت و همچنین در اداره‌ی پشتیبانی ایستگاه فضایی خدمت کرد. خانم فیشر از سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) به مرخصی هشت‌ساله‌ای رفت تا به گفته‌ی خودش بیشتر به خانواده‌اش رسیدگی کند.

پس از بازگشت دوباره به ناسا در سال ۱۹۹۶ (۱۳۷۵)، به شاخه‌ی برنامه‌ریزی عملیات دعوت شد تا روی روش‌های تمرین و آموزش فضانوردان برای ایستگاه فضایی کار کند. او چند سالی معاون و چند سالی هم مدیر این بخش در اداره‌ی فضانوردان ناسا بود و پس از مدتی به ریاست شاخه‌ی ایستگاه فضایی اداره‌ی فضانوردان رسید و در این بخش بر کار ۴۰-۵۰ فضانورد و مهندس پشتیبان نظارت داشت. خانم فیشر هم‌اکنون نیز در اداره‌ی فضانوردان مشغول به کار و منتظر است تا یکی از فضانوردان مأموریتی به ایستگاه فضایی شود.

منبع
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2207
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها