شناسایی ۶۵۰ فناوری در حوزه فضایی

0 631

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به تعاملات پژوهشگاه فضایی ایران با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی، از همکاری با ۱۱ دانشگاه در حوزه فضایی در سال ۹۶ خبر داد. دکتر سعید شاخصی معاون، پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در مورد برنامه‌های این معاونت در سال ۹۶ گفت: برنامه‌های پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در ۳ محور اصلی طراحی شده است که یکی از این حوزه‌ها پژوهش و فناوری است که زمینه‌ساز پروژه‌های آینده این پژوهشگاه است. وی بابیان اینکه بسترسازی در این حوزه در راستای استفاده از پتانسیل‌های کل کشور است، افزود: با پتانسیل خوبی که در حوزه فضایی در دانشگاه‌های فنی و مهندسی کشور در قالب اساتید و دانشجویان این دانشگاه‌ها وجود دارد، تعامل با دانشگاه‌ها ازجمله کارهایی که در این حوزه آغاز شده است.

شناسایی دانشکده‌های فضایی به تفکیک تخصص
شاخصی تأکید کرد: حجم این تعاملات در سال ۹۶ افزایش می‌یابد و پروژه‌هایی که توسط اساتید برای دانشجویان تعریف شده است در راستای مأموریت‌های پژوهشگاه فضایی هدفمندتر می‌شود. وی با اشاره به اینکه یکی از مأموریت‌های این پژوهشگاه ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی است، افزود: این حوزه پتانسیل خوبی برای زیرسیستم‌ها و زیرسامانه این ماهواره‌ها در دانشگاه‌های کشور دارد و البته مراکز تحقیقاتی دیگری که شناسایی شدند می‌توانند که در این حوزه فعالیت کنند. معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران با تأکید بر اینکه این برنامه ما در این حوزه تعامل با دانشگاه‌ها در کل کشور است، خاطرنشان کرد: دانشکده‌هایی مانند دانشکده‌های هوا و فضا، مکانیک، برق، مواد، کامپیوتر، نرم‌افزار، فیزیک که از تخصص‌هایی هستند، را شناسایی کردیم که فعالیت آن‌ها مربوطه به این حوزه می‌شود و موردنیاز بخش فضایی است. وی تصریح کرد: در حال فعالیت برای شناسایی فناوری‌ها در حوزه ماهواره و انتقال ماهواره از یک مدار به مدار بالاتر هستیم که با توجه به اولویت‌بندی‌ها تاکنون حدود ۶۵۰ فناوری در این حوزه شناسایی‌شده که کار و پژوهش بر روی این فناوری‌ها با اولویت و هدفمند انجام می‌شود. شاخصی با اعلام اینکه تمام تخصص‌های این حوزه در کشور وجود دارد، اظهار داشت: باید کار و تجربه بیشتری در این زمینه‌ها انجام شود تا بتوانیم به محصول برسیم البته در این تعاملات با دانشگاه‌ها در حوزه فناوری همکاری می‌کنیم و موضوع محصول مطرح نیست.

همکاری با دانشگاه‌های معتبر ایرانی در دستور کار پژوهشگاه فضایی ایران
وی از امضای قرارداد در همین حوزه با سه دانشگاه خبر داد و تصریح کرد: دانشگاه صنعتی شریف، پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشگاه شریف از مراکزی هستند که قرارداد همکاری در حوزه فناوری فضایی با آنان امضاشده است و با دانشگاه‌های خواجه‌نصیرالدین طوسی، شیراز و صنعتی تا چند روز آینده قرارداد همکاری منعقد می‌شود. معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در ادامه گفت: تا یک ماه آینده نیز با دانشگاه‌های علم و صنعت، دانشگاه اصفهان، دانشکده ژئوفیزیک دانشگاه تهران، دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران و دانشگاه تبریز نیز قرارداد امضا می‌شود. وی از تدوین پیوست‌های فنی در قراردادهای منعقده با دانشگاه‌ها خبر داد و تصریح کرد: این پیوست‌های فنی هرکدام به‌عنوان یک پروژه دانشگاهی برای اجرا تعریف می‌شوند که دانشجو در قالب پایان‌نامه با همکاری اساتید خود انجام می‌دهد و یا به‌صورت یک مجموعه پژوهشی انجام می‌شود. شاخصی درباره انتقاداتی که با موضوع موازی کاری در این حوزه مطرح می‌شود نیز گفت: درگذشته ساخت ماهواره به چند دانشگاه واگذارشده بود که کل سیستم ماهواره را در یکجا انجام می‌دادند؛ اما در برنامه جدید قرار است از کل دانشگاه‌های کشور برای این کار استفاده شود و فناوری‌ها در این مراکز شکل بگیرد و با تجمیع در پژوهشگاه فضایی و با استفاده از آزمایشگاه‌های سیستمی در این حوزه به‌صورت یک محصول تولید شود و با شناسایی توانایی اساتید و فعالین این حوزه از کارهای موازی جلوگیری می‌شود. وی مزیت دیگر تعاملات با دانشگاه‌ها را شناسایی دانشجویان توانمند و خلاق در این حوزه عنوان کرد و افزود: با فارغ‌التحصیل شدن این دانشجویان ما می‌توانیم در راستای جذب آنان و ارائه پروژه‌های بزرگ‌تر و همچنین فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کنیم.

شناسایی ۱۰۰ فناوری فضایی در پیوست‌های فنی با دانشگاه‌ها
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران تأکید کرد: در پیوست‌های فنی که با دانشگاه‌ها امضاشده است؛ بیش از ۱۰۰ فناوری مشخص و شناسایی‌شده است که دانشگاه‌های طرف قرارداد امکان فعالیت در این تعداد فناوری رادارند. وی زمان اجرای قراردادهای منعقده با دانشگاه‌ها را ۳ ساله اعلام کرد و افزود: زمان ۳ سال را برای اجرای قراردادها در نظر گرفتیم که این فعالیت‌ها بتواند به نتیجه‌ای برسد و این زمان به‌طور مثال با پایان‌نامه‌های دکترا در دانشگاه‌ها که ۳ تا ۴ ساله است مطابقت دارد و ما پیش‌بینی داریم در انتهای این ۳ سال به فناوری برسیم که موردنیاز ما در حوزه فضایی باشد. شاخصی با تأکید بر اینکه دارا بودن رشته‌های هوا و فضا از اولویت‌های همکاری با دانشگاه‌ها است، خاطرنشان کرد: با عقد قراردادها تا یک ماه آینده ۱۱ دانشگاه در سال ۹۶ در این حوزه با پژوهشگاه فضایی همکاری می‌کنند و البته امکان همکاری موردی با دانشگاه‌های دیگر نیز وجود دارد.

تدوین درخت دانش فضایی تا چند ماه آینده
وی در ادامه گفت: تاکنون دانشگاه‌ها به این صورت قراردادی با پژوهشگاه نداشتند و با توجه به مأموریت پژوهشگاه فضایی ایران که تجمیع این فعالیت‌ها و استفاده از توان پژوهشی دانشگاه‌ها است، این نوع همکاری با دانشگاه‌ها در این پژوهشگاه تعریف شد. معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در پایان با اشاره به اینکه تا این مرحله حدود ۶۵۰ فناوری شناسایی شده است، افزود: این تعداد می‌تواند به‌صورت جزئی و اولویت‌دار شناسایی شده و بیشتر شود و در این زمینه تا چند ماه آینده تدوین درخت دانش فضایی را در برنامه داریم که در آن فناوری‌های موردنیاز این دانش به‌صورت کامل شناسایی شده است و می‌تواند بسترسازی مناسبی برای آینده این حوزه باشد.

 
منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=2005
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها