آزمایش موفقیت آمیز ماهواره‌بر “فالکون هوی”+فیلم

0 769

شرکت آمریکایی اسپیس ایکس با موفقیت توانست آزمایش پرتابگر فضایی خود موسوم به “فالکون هوی” یا “فالکون سنگین” (Falcon Heavy) را به اتمام برساند.
و به نقل از news.sky، این موشک در زمان بهره‌برداری قدرتمندترین موشک جهان خواهد بود. موشک فالکون Heavy یا سنگین، کلیدی برای برنامه‌های این شرکت در جهت ارسال ماموریت‌های سرنشین دار به ماه و در نهایت به مریخ است.”فالکون Heavy” نخستین بار در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود تا در سال ۲۰۱۳ به فضا پرتاب شود، ولی این برنامه به تعویق افتاد.
حادثه‌ای که برای فالکون ۹ اتفاق افتاد، هم مزید بر علت شد تا برنامه “فالکون Heavy” بیش از پیش به تعویق بیفتد. فالکون ۹ لحظاتی پس از پرتاب منفجر شد و این اتفاق کافی بود تا “اسپیس ایکس” برنامه‌های بعدی خود را با احتیاط بیشتری برنامه‌ریزی کند.”اسپیس ایکس” در حال حاضر یک فیلم از آزمایش موفقیت آمیز  هسته مرکزی موشک را که در محل مرکز توسعه موشک‌های این شرکت در تگزاس قرار دارد، منتشر کرده است.

 

حدود چهار سال است که اسپیس اکس راکت غول پیکر «فالکون هوی» (Falcon Heavy) را به علاقه مندان سفرهای فضایی وعده داده. امروز این کمپانی برای نخستین بار پیشرفت عملیاتی پروژه فوق را در قالب یک ویدیو به نمایش گذاشت. در این ویدیو برای اولین بار موتور اصلی راکت فوق را می بینیم که به صورت ثابت روشن شده و تست می گردد. این آزمون در مرکز تحقیق و توسعه اسپیس ایکس واقع در «مک گرگور» ایالت تگزاس انجام شده و به نوعی، پیش درآمد پرتاب اصلی در اواخر تابستان سال جاری محسوب می گردد.

فالکون هِوی نسخه بزرگ تر فالکون 9 محسوب می شود که سه هسته پرتاب را در کنار هم جای داده. این بوسترهای سه گانه با قدرت فوق العاده خود می توانند حدود 65 تن محموله را به مدار پایینی زمین برسانند یا 17 تن بار را به کره مریخ انتقال دهند. هم اکنون فالکون 9 فقط قادر به انتقال 22 تن محموله به مدار پایینی زمین است.

سال آینده اسپیس اکس با راکت فالکون هوی دو شهروند را به سفری دور کره ماه می فرستد

اسپیس اکس قصد دارد سال آینده میلادی با استفاده از این راکت غول پیکر، دو توریست فضایی را به سفری دور کره ماه بفرستد و سپس در سال 2020 سفر به سوی کره مریخ را آغاز نماید. «ایلان ماسک» می گوید دو هسته جانبی فالکون هوی تقریباً همان هسته های فالکون 9 هستند، اما بخش مرکزی آن به گونه ای تقویت شده تا سامانه های سخت افزاری بیشتری را درون خود جای دهد. تستی که در ویدیوی امروز می بینید، نخستین آزمایش جدی و واقعی این هسته مرکزی به شمار می رود

اسپیس اکس در انتهای تابستان سال جاری، برای نخستین بار فالکون هوی را از سکوی 39A، یعنی همان سکوی تاریخی ناسا که در مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال قرار گرفته، به فضا پرتاب خواهد کرد؛ البته همه چیز منوط به این است که مشکل خاصی در روند توسعه و آزمایش های فالکون هوی پیش نیاید.

پس از تغییر سیاست‌های دولتمردان آمریکایی جهت سپردن پرتاب‌های فضایی به بخش خصوصی، شرکت‌های خصوصی آمریکایی به سرعت مشغول توسعه ماهواره‌برهای گوناگون سبک و سنگین شدند. در حال حاضر علاوه بر شرکت اسپیس ایکس شرکتهای دیگری نیز در این کشور مشغول توسعه ماهواره‌برهای خود هستند؛ از جمله کنسرسیومی از شرکت‌های بویینگ، راکتدین “Aerojet Rocketdyne”، یو ال ای “United Launch Alliance” و اربیتال ای تی کی “Orbital ATK” که قصد دارند موشک فوق سنگین” اس ال اس” را تا سال ۲۰۱۹ بسازند که قادر است تا ۱۳۰ تن محموله را به مدار پایینی زمین بفرستد.

منبع
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1937
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها