آزمایش نمونه‌ی اولیه‌ی ماهواره‌بر کوچک شرکت وکتور

0 994

وکتور (Vector) یکی از چند شرکتی که در حال حاضر در زمینه‌ی توسعه‌ی ماهواره‌برهای کوچک فعالیت می‌کند، اوایل ماه جاری میلادی از پرتاب موفق نمونه‌ی اولیه‌ی ماهواره‌بر خود در ارتفاع کم خبر داد. این شرکت در سومین روز ماه می موفق شد راکت  Vector-R خود را که قبلا قرار بود در 6 آپریل آزمایش شود و به دلیل مشکلات فنی آزمایش آن به تاخیر افتاده بود از سکوی پرتابی در کالیفرنیا پرتاب کند.

وکتور در بیانیه‌ی خود این پرتاب را موفقیت‌آمیز خواند اما اطلاعات فنی چندانی از آن منتشر نکرد. سارا نیکل (Sarah Nickell) سخنگوی این شرکت گفت که ارتفاع برنامه‌ریزی شده برای راکت در این پرتاب 1370 متر بوده، اما وی بعد از پرتاب افزود که شرکت ماکزیمم ارتفاع بدست آمده در پرتاب را افشا نخواهد کرد.

راکت  Vector-R سه موتور در مرحله‌ی اول و یک موتور کوچکتر در مرحله‌ی دوم خود دارد برای رساندن محموله‌های تا 60 کیلوگرم به مدار leo طراحی شده است. اما راکتی که در آزمایش اخیر استفاده شد فقط از یک موتور استفاده می‌کرد و با توجه به عکس‌هایی که از این پرتاب در آزمایشها منتشر شده به نظر می‌رسد که از مخازن سوخت بسیار کوچکی استفاده شده است.

طراحی این راکت با الهام از راکت کوچک زیرمداری P-19 شرکت گاروی (Garvey Spacecraft Corporation) انجام شده است که در سال 2014 آزمایش شد. وکتور این شرکت را به صورت رسمی در اواسط سال 2016 خرید.

جیمز کانترل (James Cantrell) مدیر اجرایی وکتور گفت: «طراحی مذکور برای این نمونه‌ی اولیه انتخابی عمدی بود و در راستای افزایش تدریجی پیچیدگی ماموریت انجام گرفت.» وی افزود: «مخازن کوچک سوخت استفاده شده باعث محدود کردن عملکرد راکت در این پرواز شدند تا از بابت قوانین هوانوردی فدرال مشکلی پیش نیاید.» وی بر خلاف مدیران شرکتهای دیگر اعتقاد دارد که انجام اولین پرواز راکت با تمامی ظرفیت، آسانترین و ارزانترین انتخاب ممکن نیست. کانترل از برنامه‌ریزی وکتور برای انجام آزمایش دوم با مخازن سوخت بزرگتر طراحی شده برای پرواز مافوق صوت تا دو ماه دیگر، و آزمایش سوم برای بررسی سیستم کنترل‌کننده‌ی بردار تراست تا دو ماه بعد از آن خبر داد و گفت که احتمالا تعداد این آزمایش‌ها به 5 یا 6 عدد برسد.

این شرکت بودجه‌ی فعلی فعالیت‌های خود را تا زمانی که بتواند منابع مالی بیشتری تامین کند روی 4.5 میلیون دلار بسته است. وکتور همچنین قصد دارد مراکز نظارت و کارخانه‌های جدیدی را در توسان و آریزونا تاسیس کند.

 

منبع Spacenews
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1919
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها