مقارنه ماه، زهره و مریخ

مریم فخیمی: یک هفته ویژه در انتطار رصدگران آسمان و علاقه‌مندان به نجوم است. سیاره‌های زهره و مریخ، دو همسایه کناری زمین، در این روزها به یکدیگر نزدیک می‌شوند. این رویداد آسمانی که با عنوان «مقارنه سیاره‌ای» شناخته می‌شود، به‌راحتی با چشم غیرمسلح قابل مشاهده خواهد بود. زهره و مریخ که به الهه‌های عشق و جنگ معروفند، این شب‌ها در آسمان به تدریج به یکدیگر نزدیک خواهند شد. این دو سیاره در شامگاه سه‌شنبه ۲۲تیر مقارنه بسیار نزدیکی خواهند داشت که با اضافه شدن هلال جوان ماه، منظره چشم‌نوازی از یک مقارنه سه‌گانه شکل خواهد گرفت.


West Mars Venus Regulus July 11 12 13 14 15 2021

زهره راهنمای شماست


اگرچه زهره و هلال باریک ماه جوان را با چشم غیرمسلح می‌توانید ببینید، اما یافتن مریخ کمی سخت‌تر خواهد بود. در حقیقت، مریخ بسیار کم‌نورتر از سیاره درخشان زهره است و زهره راهنمای خوبی برای پیدا کردن سیاره سرخ‌فام مریخ است. اولین جرمی که دقایقی بعد از غروب آفتاب در افق غرب‌ شمال‌ غربی آسمان با درخشش زیادی جلب توجه می‌کند، سیاره زهره است. کمی صبر کنید تا آسمان تاریک‌تر شود، جرم سرخ مایل به نارنجی رنگ کم‌‌نوری که در نزدیکی زهره خواهد دید، سیاره مریخ است؛ خدای جنگ و خونریزی! در حال حاضر مریخ در فاصله ۳۷۲ میلیون کیلومتری از ما قرار دارد و درخشش آن ۱.۸ است. در حالی که سیاره زهره به فاصله ۲۱۵ میلیون کیلومتری زمین رسیده و درخشش آن ۳.۸- است.

این مقارنه را کی ببینیم؟

یکشنبه ۲۰ و دوشنبه ۲۱تیر، با غروب آفتاب و تاریک‌تر شدن آسمان به افق غرب که بنگرید، سیاره درخشان زهره را خواهید یافت. در نزدیکی زهره قادرید هلال جوان ماه ذی‌الحجه را نیز با چشم غیرمسلح ببنید. مکان زهره را به‌خاطر بسپارید، کمی که آسمان تاریک‌تر شد، در سمت چپ سیاره زهره، می‌توانید سیاره سرخ و کم‌نور مریخ را پیدا کنید. جدایی زاویه‌ای مریخ و زهره کمتر از ۱ درجه خواهد بود.


اما سه‌شنبه ۲۲تیر مریخ و زهره بسیار نزدیک‌تر شده و جدایی زاویه‌ای آن دو به نیم درجه خواهد رسید؛ یعنی اندازه پهنای انگشت اشاره شما. هلال جوان ماه نیز همچنان در اطراف خدایان عشق و جنگ پرسه می‌زند.

uXJNtSFW9bZkQU5bGmQ6F7 970 80

برای دیدن این رویداد، تا دو ساعت بعد از غروب فرصت دارید؛ پس هرجا که هستید، به‌همراه خانواده به‌خصوص کودکان که چشمان تیزبینی دارند، به تماشای این مقارنه زیبا بنشینید.

نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.