هشتمین پرواز بالگرد مریخی ناسا با موفقیت انجام شد

0 132

بالگرد نبوغ (Ingenuity) مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا هشتمین پرواز خود را نیز با موفقیت انجام داد تا ضمن حرکت به‌سمت جنوب و دنبال کردن مسیر حرکت استقامت، برای ادامه‌ ماموریت و انجام چندین پرواز احتمالی دیگر آماده باشد. بنابر اعلام آژانس فضایی آمریکا، این بالگرد کوچک جدیدترین پروازش را روز دوشنبه ۲۱ژوئن (۳۱خرداد) به‌مدت ۷۷.۴ ثانیه انجام داد و طی آن ۱۳۳.۵ متر از همراه خود، مریخ‌نورد استقامت، دور شد. نبوغ اولین بار در ۱۹آوریل (۳۰فروردین) سال جاری میلادی بر فراز سیاره سرخ به‌پرواز درآمده بود.

بالگرد مورد بحث به‌جز سامانه پرواز به تجهیزات خاص دیگری برای انجام تحقیقات مجهز نشده است و به جمع‌آوری نمونه یا تحلیل خاصی نمی‌پردازد. در واقع هدف ناسا از اعزام نبوغ به این ماموریت، بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق و نازک مریخ است. نبوغ دارای ۱.۸ کیلوگرم وزن بوده و بخش مهمی از ماموریت ۲.۷ میلیارد دلاری استقامت محسوب می‌شود.

بنابر اعلام آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا، بالگرد مذکور که سرعت آن به ۳۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، تا زمان استقرار در دهانه جزرو (jezero) مریخ برای تامین انرژی به کاوشگر وابسته بود؛ اما پس از آن از طریق پنل خورشیدی انرژی مورد نیازش را تامین می‌کند. این پنل روی پروانه‌های دو قلویی نصب شده که خلاف جهت هم می‌چرخند. پروانه‌های این بالگرد نیروی کافی را برای به پرواز درآوردن آن تولید می‌کنند. نبوغ اولین وسیله‌ای محسوب می‌شود که انسان توانسته آن را بر فراز سطح سیاره‌ای به‌جز زمین به‌پرواز درآورد.

 

espash ، espash ، digikala

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=18011
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها