بالگرد مریخی ناسا در هفتمین پرواز خود به نقطه جدیدی در سیاره سرخ رفت

0 239

آژانس فضایی آمریکا اعلام کرد بالگرد نبوغ (Ingenuity) مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) این سازمان هفتمین پرواز خود را در سیاره سرخ انجام داد و طی آن به‌سوی منطقه‌ای جدید و دست‌نیافته‌ای رفت که پیش از این تنها توسط مدارگرد شناسایی مریخ (Mars Reconnaissance Orbiter) ناسا رصد شده بود. پرواز مذکور ۶۲.۸ ثانیه به‌طول انجامید و این ربات پرنده تقریبا ۱۰۶ متر به‌طرف جنوب سفر کرد. بالگرد مریخی نبوغ در حین پرواز با کمک دوربین ناوبری خود تصویر سیاه‌وسفید زیر را به‌ثبت رساند. بالگرد یادشده ۱۹آوریل (۳۰فروردین) سال جاری میلادی برای اولین بار موفق به پرواز بر فراز مریخ شده بود.

نبوغ به‌جز سامانه پرواز به تجهیزات خاص دیگری برای انجام تحقیقات مجهز نشده است و به جمع‌آوری نمونه یا تحلیل خاصی نمی‌پردازد. در واقع هدف ناسا از اعزام نبوغ به این ماموریت، بررسی شرایط پرواز در اتمسفر رقیق و نازک مریخ است. نبوغ دارای ۱.۸ کیلوگرم وزن بوده و بخش مهمی از ماموریت ۲.۷ میلیارد دلاری استقامت محسوب می‌شود.

بنابر اعلام آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا، بالگرد مذکور که سرعت آن به ۳۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد، تا زمان استقرار در دهانه جزرو (jezero) مریخ برای تامین انرژی به کاوشگر وابسته بود؛ اما پس از آن از طریق پنل خورشیدی انرژی مورد نیازش را تامین می‌کند. این پنل روی پروانه‌های دو قلویی نصب شده که خلاف جهت هم می‌چرخند. پروانه‌های این بالگرد نیروی کافی را برای به پرواز درآوردن آن تولید می‌کنند. نبوغ اولین وسیله‌ای محسوب می‌شود که انسان توانسته آن را بر فراز سطح سیاره‌ای به‌جز زمین به‌پرواز درآورد.

 

espash ، espash ، isna ، digikala

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=17963
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها