تصفیه آب آلوده در مریخ با استفاده از یک کاتالیزور ساده

0 138

محققان موفق به تصفیه آب آلوده با استفاده از یک کاتالیزور ساده شده‌اند که با این روش می‌توان آب را علاوه‌بر روی زمین، در مریخ نیز از آلودگی‌ها پاک کرد. به‌گفته دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا (University of California) آمریکا این کاتالیست می‌تواند مواد شیمیایی مضر موجود در آب در محیط‌های مختلف را حذف نموده و برای استفاده از آن نیز بدون نیاز به فشار بالا و گرمادهی شدید می‌توان از سه ماده دیگر به‌نام‌های سدیم مولیبدات (Sodium Molybdate)، یک لیگاند آلی به‌نام بی‌پریدن (Biperiden) و پالادیوم (Palladium) استفاده شود.

همچنین به‌کمک مقداری گاز هیدروژن، این سه ماده با هم عمل کرده و پرکلرات را به‌سرعت و به‌شکل تقریبا کامل تجزیه می‌کنند. دقت عملکرد این کاتالیست ۹۹.۹۹ درصد اعلام شده که تابه‌حال از تمامی کاتالیست‌های شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه آب‌های آلوده موفق‌تر بوده است و می‌توان از آن برای پاکسازی حجم متنوعی از آب استفاده کرد.

کاتالیست مذکور از خانواده پرکلرات‌ها است که از یک اتم کلر و چهار اتم اکسیژن تشکیل شده‌اند. این اکسیدکننده‌های پرقدرت بیشتر در سوخت حامل فضایی و برای آتش‌بازی به‌کار می‌روند و به‌عنوان یک محصول جانبی با استفاده از مواد شیمیایی پاک‌کننده و علف‌های هرز تولید می‌شوند. البته حجم زیاد این کاتالیست موجب مشکلاتی برای سلامتی افراد می‌شود.

منبع خبرگزاری مهر
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=17957
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها