1400/02/19

بقایای حامل فضایی چین در اقیانوس هند سقوط کرد

بقایای حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی (Long March-5B) چین که به مدار زمین فرستاده شده بود، پس از بازگشت به جو زمین در اقیانوس هند سقوط کرد. قطعات این حامل پس از ورود به جو در آتش سوخت و بقایای آن در اقیانوس هند و در نزدیکی جنوب غربی هند و سریلانکا فرود آمد. پیش‌از‌این کارشناسان از احتمال سقوط بقایای لانگ...
بقایای حامل فضایی چین در اقیانوس هند سقوط کرد

بقایای حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی (Long March-5B) چین که به مدار زمین فرستاده شده بود، پس از بازگشت به جو زمین در اقیانوس هند سقوط کرد. قطعات این حامل پس از ورود به جو در آتش سوخت و بقایای آن در اقیانوس هند و در نزدیکی جنوب غربی هند و سریلانکا فرود آمد. پیش‌از‌این کارشناسان از احتمال سقوط بقایای لانگ مارچ ۵-بی در خشکی و مناطق مسکونی خبر داده بودند.

مرحله اصلی حامل فضایی مذکور که اخیرا ماژول اصلی ایستگاه فضایی این کشور را به فضا منتقل کرده بود، در مسیر بازگشت به زمین قرار گرفت و این احتمال داده شد که به‌طور غیرقابل پیش‌بینی در منطقه‌ای مسکونی فرود بیاید. این قطعه از حامل، بدون سوخت ۲۱ تن وزن داشت و از‌این‌رو خطری برای زمین محسوب می‌شد.

حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی نسخه اصلاح‌شده حامل دو مرحله‌ای لانگ مارچ-۵ است. این حامل طی ماموریت اخیر، دومین پرتاب خود را پس از حدود یک سال از زمان اولین ماموریتش به‌انجام رساند. از نکات جالب لانگ مارچ-۵بی، داشتن یک و نیم مرحله است که سبب افزایش کارآیی و قابلیت اطمینان آن می‌شود؛ با این توضیح که بوسترهای این حامل به‌عنوان نیم مرحله به‌شمار می‌روند. حامل مذکور با طول کلی ۵۳.۷ متر، قطر ۵ متر و وزن برخاست ۸۳۷ تُن، قادر به حمل ۲۲ تُن محموله به مدار نزدیک زمین است.

لانگ‌مارچ-۵بی دارای ۴ بوستر بوده که هر کدام ۳.۳۵ متر قطر دارند. این حامل فضایی همچنین قادر به ایجاد نیروی پیشران ۱۰۵۷۳ کیلونیوتن در هنگام برخاستن از زمین است. از لانگ‌مارچ-۵بی برای فرستادن محموله‌های حجیم و سنگین (شامل ماژول‌های ایستگاه فضایی چین) به مدارهای نزدیک زمین استفاده می‌شود.

 

espash ، bbc

ماهواره‌بر و پرتاب | زباله‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

چین ماژول اصلی ایستگاه فضایی خود را به مدار زمین فرستاد

1400/02/09
چین ماژول اصلی ایستگاه فضایی خود را به‌وسیله حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی (Long March-5B) راهی مدار زمین کرد. این ماموریت روز پنجشنبه ۲۹آوریل (۹اردیبهشت) ساعت ۰۳:۱۸ به‌وقت گرینویچ از پایگاه...

احتمال سقوط مرحله اصلی حامل فضایی چین در مناطق مسکونی

1400/02/14
مرحله اصلی حامل فضایی لانگ مارچ-۵بی (Long March-5B) چین که به‌تازگی ماژول اصلی ایستگاه فضایی این کشور را به فضا برده بود، در مسیر بازگشت به زمین قرار گرفته و احتمال دارد به‌طور غیرقابل پیش‌بینی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا مدعی شد روسیه ماهواره‌ای با مقاصد جاسوسی را برای ایران به فضا پرتاب می‌کند

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌ پست به‌نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد روسیه قصد دارد ماهواره‌ای را برای ایران به فضا پرتاب کند که توانایی تهران را در ردیابی اهداف بالقوه نظامی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن بسیار بالا خواهد برد. این روزنامه مدعی شد روسیه طی توافقی با ایران، یک ماهواره سنجشی موسوم به کانوپوس-وی (Kanopus-V) را برای تهران در مدار زمین قرار خواهد داد که امکان نظارت مستمر بر امکانات مختلف از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی گرفته تا پادگان‌های آمریکا در عراق را فراهم می‌کند.