ناسا تصاویری مفهومی از ایستگاه قمری گیت‌وی را منتشر کرد

ناسا تصاویری از طرح مفهومی ایستگاه قمری گیت‌وی (Lunar Gateway) را منتشر کرد که قرار است سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود. به‌گفته آژانس فضایی آمریکا ایستگاه مذکور با ظرفیت ۴ نفر محلی برای اسکان فضانوردانی است که به ماه می‌روند و شرکای ناسا از جمله کانادا، اروپا و ژاپن در آن فعالیت خواهند کرد. همچنین بخش‌های بزرگ این ایستگاه توسط شرکای تجاری ناسا ساخته می‌شوند و دارای یک درگاه اتصال برای فضاپیمای استارشیپ (Starship) اسپیس‌ایکس (SpaceX) است که فضانوردان را از گیت‌وی به ماه می‌برد و بازمی‌گرداند. 

ناسا همچنین تایید کرده است این ایستگاه می‌تواند یکی از بزرگترین نگرانی‌ها برای سفرهای فراتر از مدار زمین را با اندازه‌گیری میزان تشعشات فضایی حل کند و قرار است مجموعه ابزار تشخیص‌دهنده چنین تشعشعاتی در اولین ماژول از این ایستگاه چندمنظوره به فضا ارسال شود.

61906770

گیت‌وی بخش اصلی ماموریت آرتمیس (Artemis) ناسا خواهد بود که طی آن آژانس مذکور فضانوردان از جمله یک زن را در سال ۲۰۲۴ به ماه بازمی‌گرداند.

61906774

استارشیپ که به گیت‌ویمتصل می‌شود، فضانوردان را به سطح ماه خواهد رساند؛ سپس آن‌ها یک هفته روی قمر زمین خواهند ماند و پس از آن به مدار ماه و بعد به زمین بازمی‌گردند. این ایستگاه قمری در ابتدا ظرفیت ۴ نفر را دارد، اما با گذر زمان با اتصال ماژول‌های جدید، تجهیزات آن گسترش می‌یابد و ظرفیت آن بیشتر می‌شود. همچنین هنگامی‌که ماژول‌های جدید به گیت‌وی ارسال شوند، ایستگاه مذکور به یک مرکز تحقیقات علمی در مدار ماه تبدیل خواهد شد.

61906775

منبع خبرگزاری ایسنا
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.