ناسا تصاویری مفهومی از ایستگاه قمری گیت‌وی را منتشر کرد

0 444

ناسا تصاویری از طرح مفهومی ایستگاه قمری گیت‌وی (Lunar Gateway) را منتشر کرد که قرار است سال ۲۰۲۴ به فضا پرتاب شود. به‌گفته آژانس فضایی آمریکا ایستگاه مذکور با ظرفیت ۴ نفر محلی برای اسکان فضانوردانی است که به ماه می‌روند و شرکای ناسا از جمله کانادا، اروپا و ژاپن در آن فعالیت خواهند کرد. همچنین بخش‌های بزرگ این ایستگاه توسط شرکای تجاری ناسا ساخته می‌شوند و دارای یک درگاه اتصال برای فضاپیمای استارشیپ (Starship) اسپیس‌ایکس (SpaceX) است که فضانوردان را از گیت‌وی به ماه می‌برد و بازمی‌گرداند. 

ناسا همچنین تایید کرده است این ایستگاه می‌تواند یکی از بزرگترین نگرانی‌ها برای سفرهای فراتر از مدار زمین را با اندازه‌گیری میزان تشعشات فضایی حل کند و قرار است مجموعه ابزار تشخیص‌دهنده چنین تشعشعاتی در اولین ماژول از این ایستگاه چندمنظوره به فضا ارسال شود.

گیت‌وی بخش اصلی ماموریت آرتمیس (Artemis) ناسا خواهد بود که طی آن آژانس مذکور فضانوردان از جمله یک زن را در سال ۲۰۲۴ به ماه بازمی‌گرداند.

استارشیپ که به گیت‌ویمتصل می‌شود، فضانوردان را به سطح ماه خواهد رساند؛ سپس آن‌ها یک هفته روی قمر زمین خواهند ماند و پس از آن به مدار ماه و بعد به زمین بازمی‌گردند. این ایستگاه قمری در ابتدا ظرفیت ۴ نفر را دارد، اما با گذر زمان با اتصال ماژول‌های جدید، تجهیزات آن گسترش می‌یابد و ظرفیت آن بیشتر می‌شود. همچنین هنگامی‌که ماژول‌های جدید به گیت‌وی ارسال شوند، ایستگاه مذکور به یک مرکز تحقیقات علمی در مدار ماه تبدیل خواهد شد.

منبع خبرگزاری ایسنا
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=17743
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها