1400/01/24

آمریکا از تلسکوپ‌های جدیدی برای نظارت بر ماهواره‌ها در روشنایی روز استفاده می‌کند

شرکت آمریکایی نومریکا (Numerica) که شبکه‌ای از تلسکوپ‌های زمینی را برای ردیابی اجرام آسمانی اداره می‌کند، برنامه دارد حسگرهایی را برای رصد ماهواره‌ها در روشنایی روز بر روی ۶ تلسکوپ خود مستقر کند؛ امری که با بودجه ۳ میلیون دلاری نیروی هوایی ایالات متحده صورت می‌گیرد. این حسگرها قادر به نظارت بر ماهواره‌ها...
آمریکا از تلسکوپ‌های جدیدی برای نظارت بر ماهواره‌ها در روشنایی روز استفاده می‌کند

شرکت آمریکایی نومریکا (Numerica) که شبکه‌ای از تلسکوپ‌های زمینی را برای ردیابی اجرام آسمانی اداره می‌کند، برنامه دارد حسگرهایی را برای رصد ماهواره‌ها در روشنایی روز بر روی ۶ تلسکوپ خود مستقر کند؛ امری که با بودجه ۳ میلیون دلاری نیروی هوایی ایالات متحده صورت می‌گیرد. این حسگرها قادر به نظارت بر ماهواره‌ها در ارتفاع بیش از ۲۲ هزار مایلی زمین بوده و بر روی تلسکوپ‌هایی در ایالت کلرادوی آمریکا، استرالیا و اسپانیا نصب می‌شوند.

به‌گفته تاد براست (Todd Brost)، از مدیران نومریکا، نیروی فضایی ایالات متحده (U.S. Space Force) و فرماندهی فضایی این کشور (U.S. Space Command) از این تلسکوپ‌ها برای افزایش قابلیت رصد ماهواره‌ها در هر زمانی از شبانه‌روز استفاده خواهند کرد. در‌حال‌حاضر پایش ماهواره‌ها در روشنایی روز با تعداد معدودی از تلسکوپ‌های بسیار بزرگ و گران قیمت انجام می‌شود.

براست با اشاره به عملکرد حسگرهای مذکور عنوان می‌کند: «با بهره‌گیری از این حسگرها امکان پایش ماهواره‌ها تقریبا در تمام ساعات شبانه‌روز فراهم می‌شود و تنها محدودیت زاویه نور خورشید است؛ چرا که نمی‌توان به‌طور مستقیم به خورشید خیره شد.» نیروی فضایی اکنون شبکه حسگرهای نظارت فضایی خود را اداره می‌کند، اما درعین‌حال قصد دارد با شرکت‌های خصوصی که انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به دولت در اپراتوری تلسکوپ‌ها در خارج از ایالات متحده دارند، همکاری کند و بدین ترتیب قابلیت‌های خود در نظارت بر ماهواره‌ها را افزایش دهد.

منبع: Spacenews
سازمان ها | Numerica | U.S. Air Force | U.S. Space Command | U.S. Space Force
افراد | Todd Brost

ایستگاه‌های زمینی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اسپیس‌ایکس ماهواره جاسوسی آمریکا را در مدار زمین قرار داد

1399/09/30
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) یک ماهواره جاسوسی را برای دفتر شناسایی ملی (National Reconnaissance Office به‌اختصار NRO) ایالات متحده به فضا پرتاب کرد. طی این عملیات ماهواره NROL-108 روز شنبه...

پربازدیدکننده ترین خبر

رکورد بازیابی فالکون-۹ در پرتاب بیست و هفتمین محموله ماهواره‌های استارلینک شکسته شد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) بیست و هفتمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد؛ عملیاتی که طی آن رکورد بازیابی ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) شکسته شد و مرحله اول این حامل برای دهمین بار مورد استفاده قرار گرفت. این ماموریت روز یکشنبه ۹مه (۱۹اردیبهشت) ساعت ۰۶:۴۲ به‌وقت گرینویچ انجام شد و فالکون-۹ ماهواره‌‌های مذکور را از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به مدار زمین منتقل کرد.