1399/12/24

به اینترنت ماهواره‌ای سلام کنیم

به‌زودی اینترنت ماهواره‌ای در جهان به‌صورت موثر و فراگیر در دسترس قرار می‌گیرد و ایران هم در دایره این امکان ارتباطی خواهد بود. البته اینترنت ماهواره‌ای هم‌اکنون به‌شکل بسیار محدود وجود دارد، اما در آینده نزدیک به‌صورتی فراگیر با شرایط استفاده آسان و ارزان در دسترس همه خواهد بود؛ احتمالا چیزی شبیه تلویزیون‌های...
به اینترنت ماهواره‌ای سلام کنیم

رضا غبیشاوی در وبسایت عصر ایران نوشت: به‌زودی اینترنت ماهواره‌ای در جهان به‌صورت موثر و فراگیر در دسترس قرار می‌گیرد و ایران هم در دایره این امکان ارتباطی خواهد بود. البته اینترنت ماهواره‌ای هم‌اکنون به‌شکل بسیار محدود وجود دارد، اما در آینده نزدیک به‌صورتی فراگیر با شرایط استفاده آسان و ارزان در دسترس همه خواهد بود؛ احتمالا چیزی شبیه تلویزیون‌های ماهواره‌ای.

نکته اینکه مجلس شورای اسلامی به‌تازگی بودجه‌ای را برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای تصویب کرده است و قرار شده این بودجه به شرکت مخابرات اختصاص یابد تا با گسترش اینترنت ثابت، جلوی استفاده از اینترنت ماهواره‌ای گرفته شود؛ غافل از اینکه استفاده از اینترنت ثابت، مانعی برای اینترنت ماهواره ای نیست. 

به اینترنت ماهواره‌ای سلام کنیم

تصویب بودجه برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای در مجلس نشان داد، اعضای مجلس نه‌تنها شناخت درستی از گذشته، حال و آینده روندهای ارتباطی و زندگی ندارند، بلکه همچنان مصرند تا رویه‌های اشتباه گذشته در برابر فناوری‌های جدید ارتباطی را ادامه دهند. به‌جای مقابله بی‌نتیجه و غیراخلاقی با اینترنت ماهواره‌ای بهتر است بر کسب آمادگی برای استفاده حداکثری از این نعمت متمرکز شویم، اما چگونه می‌توان از اینترنت ماهواره‌ای استقبال کرد؟ 

- تماس و مذاکره با شرکت آمریکایی اسپیس‌ایکس (SpaceX)، مالک و مجری راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای فراگیر در جهان، و دریافت جزئیات اینترنت ماهواره‌ای به‌ویژه درباره ایران و انتشار عمومی آن.

- تقاضا و تلاش برای راه‌اندازی دفتر نمایندگی شرکت اسپیس‌ایکس در ایران.

- ارتباط با شرکت اسپیس‌ایکس برای پرداخت مالیات و عوارض به دولت ایران به‌دلیل فعالیت در فضای ایران.

- ارتباط، هماهنگی و توافق با این شرکت برای هشدار، تحریم یا فیلتر سایت‌ها یا بخش‌هایی که اقدام به انتشار محتوای کلاهبرداری، نژادپرستی، خشونت، کینه‌جویی، فعالیت تروریستی، پورنوگرافی، سوء استفاده مالی، سوء استفاده جنسی از کودکان، نقض حریم خصوصی و خبر جعلی می‌کنند.

- تقاضا و تلاش برای قرار گرفتن ایران در اولویت پوشش کمی و کیفی اینترنت ماهواره‌ای.

- تسهیل فعالیت شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات و فروش تجهیزات دریافت اینترنت ماهواره‌ای در ایران.

- اختصاص عوارض و مالیات برای خرید و فروش تجهیزات دریافت اینترنت ماهواره‌ای در ایران.

- اختصاص عوارض و مالیات برای واردات تجهیزات و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای.

- ارائه تخفیف یا معافیت از مالیات برای اینترنت ماهواره‌ای در مناطق کم توسعه ایران.

- آغاز آموزش‌های گسترده و عمومی از جمله در مدارس، پادگان‌ها، ادارات و دانشگاه‌ها درباره اینترنت ماهواره‌ای و راه‌های استفاده از آن با هدف افزایش آگاهی عمومی و سواد رسانه‌ای.

- مشارکت شرکت‌های ایرانی در زمینه‌های مختلف راه‌اندازی و استفاده از اینترنت ماهواره‌ای از جمله تولید تجهیزات مورد نیاز.

این اقدامات می‌تواند با هدف استفاده حداکثری ایرانیان از اینترنت با کیفیت، سریع و ارزان انجام شود. دراین‌صورت می‌توان انتظار داشت ضمن کمک به رونق اقتصادی و افزایش دسترسی به اطلاعات و اطلاع‌رسانی، رضایت عمومی نیز افزایش یابد.

یک راه دیگر نیز این است که اینترنت ماهواره‌ای را ممنوع کرد. دراین‌حالت حکومت، خود را از دایره نقش‌آفرینی در موضوع اینترنت ماهواره‌ای خارج می‌کند. یعنی حکومت به‌سان جنگ با سایه، خود را وارد داستانی بیهوده و بی‌نتیجه می‌کند و به‌جای تاثیرگذاری در جبهه تقویت توسعه و آبادانی ایران، در جبهه مقابل قرار خواهد گرفت.

این روند تنها به خودآزاری دولت و آزار مردم منتهی خواهد شد، اما تنها فایده آن این است که خود مردم مسیر واردات تجهیزات دریافت اینترنت ماهواره‌ای و استفاده از آن را با آزمون و خطا به‌دست می‌آورند. مردم هم ‌مانند همه دهه‌های اخیر، همان‌طور که با کنار زدن محدودیت‌ها از چاپ، مطبوعات، رادیو، تلفن، فکس، اینترنت، ماهواره، ویدئو، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها استفاده کردند، این بار هم موفق خواهند شد. این حق مردم است که از فناوری های جدید ارتباطی، آزاد، آسان، ارزان و باکیفیت استفاده کنند. پس به وظیفه خود عمل کنیم.

منبع: عصر ایران

داخلی | مخابرات ماهواره‌ای | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

اسپیس‌ایکس پیش‌فروش عمومی خدمات اینترنت ماهواره‌ای خود را رسما آغاز کرد

1399/11/25
شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) پیش‌فروش خدمات‌ اینترنت ماهواره‌ای استارلینک (Starlink) خود را رسما آغاز کرده و مشتریان می‌توانند با پرداخت ۹۹ دلار به‌عنوان پیش‌پرداخت در آن ثبت‌نام کنند. مشتریان...

تدابیر مرکز ملی فضای مجازی در ارتباط با اینترنت ماهواره‌ای

1399/11/26
دبیر شورای ‌عالی فضای مجازی از برنامه‌ریزی برای تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای خبر داد. ابوالحسن فیروزآبادی در‌این‌باره گفت: «برای آنکه با ورود این فناوری حکمرانی فضای مجازی...

ایران و مجوز برای اینترنت ماهواره‌ای؛ درس عبرت نمی‌گیریم!

1399/11/29
الزام کسب مجوز برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای یک اشتباه بزرگ است؛ اشتباهی که عمری به قدمت تاریخ مدرن ایران دارد. اشتباهی آشنا در تاریخ همه وسایل مدرن ارتباطی ایران؛ از چاپ و مطبوعات...

اعلام سیاست مرکز ملی فضای مجازی درباره استفاده از اینترنت ماهواره‌ای در کشور

1399/12/10
دبیر شورای عالی فضای مجازی سیاست مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اینترنت ماهواره‌ای را تشریح کرد. سید ابوالحسن فیروزآبادی دراین‌باره گفت: «اگر خدماتی که ارائه می‌کنیم کیفی‌تر و ارزان‌تر از...

پربازدیدکننده ترین خبر

رکورد بازیابی فالکون-۹ در پرتاب بیست و هفتمین محموله ماهواره‌های استارلینک شکسته شد

شرکت اسپیس‌ایکس (SpaceX) بیست و هفتمین محموله ماهواره‌های اینترنتی خود شامل ۶۰ ماهواره استارلینک (Starlink) را به فضا پرتاب کرد؛ عملیاتی که طی آن رکورد بازیابی ماهواره‌بر فالکون-۹ (Falcon-9) شکسته شد و مرحله اول این حامل برای دهمین بار مورد استفاده قرار گرفت. این ماموریت روز یکشنبه ۹مه (۱۹اردیبهشت) ساعت ۰۶:۴۲ به‌وقت گرینویچ انجام شد و فالکون-۹ ماهواره‌‌های مذکور را از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال (Cape Canaveral) در ایالت فلوریدا به مدار زمین منتقل کرد.