چهارمین سری ماهواره‌های چینی یائوگان-۳۱ با مقاصد نظامی و جاسوسی به فضا پرتاب شدند

0 211

چین چهارمین سری از ماهواره‌های سنجشی یائوگان-۳۱ (Yaogan-31) شامل سه ماهواره را به فضا پرتاب کرد؛ ماهواره‌هایی که به‌نظر می‌رسد برای مقاصد نظامی و جاسوسی در مدار زمین قرار گرفته‌اند. عملیات مذکور روز شنبه ۱۳مارس (۲۳اسفند) ساعت ۰۲:۱۹ به‌وقت گرینویچ توسط ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Long March-4C) از پایگاه فضایی جیکوان (Jiuquan) در شمال غربی چین انجام شد. سری اول ماهواره‌های یائوگان-۳۱ در سال ۲۰۱۸ و سری دوم و سوم طی هفته‌های اخیر به مدار زمین تزریق شده بودند.

ماهواره‌های یائوگان-۳۱ به‌احتمال زیاد برای شناسایی‌های اطلاعاتی و امنیتی‌ اقیانوس‌ها در مدار قرار گرفته‌اند و گفته ‌می‌شود مشابه ماهواره‌های آمریکایی NOSS (سرواژه Naval Ocean Surveillance Satellites) هستند که همین ماموریت را در فضا برعهده دارند. این ماهواره‌ها را آکادمی فناوری فضایی چین (China Academy of Space Technology) ساخته است و در ارتفاع حدودا ۱۱۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته‌اند. چین از ماهواره‌های یائوگان-۳۱ مانند سایر ماهواره‌های جاسوسی خود اطلاعات چندانی منتشر نکرده است، اما بر اساس گزارش‌ها از این ماهواره‌ها در درجه اول برای ردیابی و نظارت بر کشتی‌های ماهیگیری استفاده می‌شود. 

نمای ماهوار‌ه‌های یائوگان-۳۱


در حال حاضر ۷۳ ماهواره یائوگان در مدار زمین قرار گرفته که در ارتفاعی بین ۴۸۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتری زمین به دور کره خاکی در چرخش‌اند. از این ماهواره‌ها عمدتا برای مقاصدی چون انجام آزمایش‌های علمی، نقشه‌برداری از زمین، ارزیابی بازده محصولات کشاورزی و همچنین پایش بلایای طبیعی استفاده می‌شود. 

لانگ مارچ-۴سی که در این ماموریت از آن استفاده شد، یک ماهواره‌بر سه مرحله‌ای است که آکادمی پرواز فناوری فضایی شانگهای (Shanghai Academy of Spaceflight Technology) آن را ساخته است. این ماهواره‌بر دارای طول کلی ۴۵.۸ متر بوده، قطر مراحل اول و دوم آن ۳.۳۵ متر و قطر مرحله سومش نیز ۲.۹ متر است. لانگ مارچ-۴سی با وزن ۲۵۰ تن می‌تواند ۴۲۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار لئو و ۲۸۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار خورشیدآهنگ حمل کند.

ماهواره‌بر مذکور اولین بار در سال ۲۰۰۶ به فضا ارسال شده و با احتساب این ماموریت تاکنون ۳۲ عملیات پرتاب را به‌انجام رسانده که ۲ مورد آن ناموفق بوده است. لانگ مارچ-۴سی از دی متيل هيدرازين نامتقارن (UDMH) و دی‌نیتروژن تتراکسید به‌عنوان سوخت بهره می‌برد.

 

space.skyrocket ، espash ، wikipedia ، everydayastronaut ، nasaspaceflight ، rocketlaunch

مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها