دسترسی به گنجینه بی‌نظیر عکس و فیلم ناسا با طراحی تازه

0 1,720

زمانی که در دهه ۱۹۹۰ اینترنت به یک پدیده عمومی تبدیل شد، ناسا هم مانند بسیاری دیگر از سازمان های دولتی بر روی این شبکه جهانی فعال شد، اما محتواهای تولید شده توسط آن هیچگاه به راحتی در دسترس نبودند. ناسا دارای ۱۰ مرکز تحقیقاتی است که هر یک از آنها آرشیو تصاویر خود را به صورت دیجیتال درآورده و آنها را به صورت آنلاین در اختیار عموم قرار داده اند. برای نمونه، مرکز فضایی جانسون در هوستون هزاران تصویر از تمرین و پرواز فضانوردان دارد و مرکز فضایی کندی هم تصاویر بسیاری را بر روی اینترنت قرار داده است. آزمایشگاه پیشرانه های جت هم تصاویر سیاره ها، حلقه ها، ستاره های دنباله دار و غیره را در اختیار دارد. با این وجود، این تصاویر در ده ها سایت مجموعه ناسا پراکنده بودند و هیچ راه مناسبی برای جستجوی آنها وجود نداشت.
رودنی گرابز، مدیر برنامه تصاویر ناسا می گوید: «راستش را بخواهید، [پیدا کردن تصاویر] بسیار خسته کننده بود، چرا که مجبور بودید اطلاعات زیادی درباره خود ناسا داشته باشید تا بدانید یک تصویر خاص ممکن است کجا باشد».او اضافه کرد، این سازمان در دهه ۲۰۰۰ تلاش هایی را با چند شرکت تجاری برای سازمان دادن مجموعه تصاویرش انجام داد، اما اشتباهاتی صورت گرفت اما به نتیجه مفیدی منجر نشد.

چند سال پیش، ناسا یک بار دیگر با همکاری شرکتی به نام «اینفوزِن» تلاش های را آغاز کرد. اگرچه این مسئله به سختی فرود انسان بر ماه نبود، اما سازماندهی ۱۴ هزار عکس، ویدئو و صوت که در بیش از ۱۰۰ مجموعه وجود داشتند هم کار آسانی نبود.گام نخست این بود که هرکسی که در مراکز مختلف کار می کرد، در این پروژه درگیر شود. این کار دشوار بود، چرا که برخی از مراکز تصاویرشان را نزدیک به دو دهه پیش به روش خودشان بر روی وب منتشر کرده بودند. بنابراین گرابز و همکارانش مجبور بودند یک سیستم اَبَرداده مشترک ایجاد کنند و سپس تصاویر تکراری را حذف کنند. پس از آن، لازم بود یک ساختار اَبری پیدا کنند که پروتکل های امنیتی را رعایت کرده باشد.نتیجه نهایی بسیار تماشایی شد. یک رابط کاربری سرزنده برای جستجوی بهترین تصاویر، ویدیوها و فایل های صوتی ناسا که می تواند جستجو را بر اساس تاریخ محدود کرد.برای
نمونه، در تصویری که ابتدای مطلب درج شده است، خلیج فارس و بخشی از
ایستگاه فضایی بین المللی را در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۴ می توان دید.

منبع پارسینه
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1651
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها