فضاپیمای چینی اولین تصویر خود از مریخ را به زمین ارسال کرد

اولین ماموریت مریخی چین با نزدیک شدن به این سیاره نخستین تصویر از آن را به زمین مخابره کرد. فضاپیمای تیان‌ون-۱ (Tianwen-1) که ژوئیه سال گذشته میلادی به مقصد سیاره سرخ به فضا پرتاب شد، اکنون پس از گذشت حدودا ۷ ماه در نزدیکی این سیاره قرار دارد. سازمان ملی فضایی چین (CNSA) اولین تصویر ثبت‌شده از مریخ توسط تیان‌ون-۱ از فاصله ۲.۲ میلیون کیلومتری این سیاره را منتشر کرد و از عملکرد صحیح تمام سامانه‌‌های آن خبر داد.

این فضاپیمای ۵ تنی روز چهارشنبه ۱۰فوریه (۲۲بهمن) وارد مدار مریخ خواهد شد. تیان‌ون-۱پس از قرار گرفتن در مدار مریخ، برای ارسال فرودگر و کاوشگر بر سطح آن آماده می‌شود. فضاپیمای مذکور ابتدا از محل فرود در اطراف منطقه‌ای به‌نام یوتوپیا پلانتیا (Utopia Planitia) نقشه‌برداری کرده و سپس برای ارسال کاوشگر در ماه مه (حدوداً چهار ماه دیگر) آماده خواهد شد.

چین هنوز اسمی برای کاوشگر این ماموریت انتخاب نکرده و در حال حاضر با برگزاری یک نظرسنجی عمومی به‌دنبال انتخاب اسم آن است. این کاوشگر ۲۴۰ کیلوگرمی در صورت فرود موفق بر سطح مریخ خصوصیات خاک و احتمال وجود یخ‌آب در سطح آن را با تجهیزات مختلف خود مطالعه می‌کند و در عین حال فضاپیمای تیان‌ون-۱ با استفاده از دوربین‌های با قدرت تفکیک مکانی بالا و رادار، سطح آن را بررسی خواهد کرد.

منبع دیجیاتو
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.