سفر در آسمان؛ پدیده‌های رصدی نیمه دوم دی۹۹

مریم فخیمی: در نخستین ماه زمستان سپید رنگ، به سراغ پدیده‌های رصدی که می‌توان در آسمان تاریک شب مشاهده کرد، می‌رویم. این رویدادها را در تقویمتان یادداشت کنید تا فرصت تماشای زیبایی‌های آسمان شب را از دست ندهید. صورت فلکی پرابهت جبار این شب‌ها نیز در نیمه جنوبی آسمان قرار دارد. 

جبار، حکمران قدرتمند آسمان زمستانی


Orion south evening


جبار یا اوریون (Orion) شکارچی بزرگ آسمان شب‌های زمستان می‌باشد. شکارچی، صورت فلکی زیبا و پرابهت با ستارگانی بارز است. طلوع ستارگان این صورت فلکی نویدبخش آغاز زمستان در نیمکره شمالی زمین است. 


اما چگونه این صورت فلکی بزرگ را در آسمان پیدا کنیم؟ در شب‌های زمستانی به نیمه جنوبی آسمان که نگاه کنید سه ستاره هم‌نور خواهید یافت که روی یک خط مورب در کنار هم به ‌صف شده‌اند. این سه ستاره، کمربند صورت فلکی جبار هستند. دو ستاره در بالا و دو ستاره در پایین این کمربند، تنه اصلی صورت فلکی جبار را تشکیل می‌دهند. 


یکی از ستارگانی که در بالا (چپ تصویر) به رنگ سرخ است، یک ستاره غول پیر و رو به مرگ می‌باشد. ستاره‌ای که درپایین (راست تصویر) و به رنگ آبی دیده می‌شود، جوان و بسیار داغ است.

3002990%20(2)


به ستارگان کمربند جبار کمی دقت کنید، اندکی پایین‌تر از آن‌ها یک لکه مات را خواهید یافت. این لکه مات که در آسمان صاف قابل رؤیت است، سحابی جبار نام دارد. سحابی جبار محل زایش ستارگان است؛ مهد کودکی از ستارگان جوان و تازه متولدشده.


رویدادهای رصدی نیمه دوم دی۱۳۹۹

۱۴دی: بارش شهابی ربعی با ۱۱۰ شهاب در ساعت 

۱۴دی: نزدیکی ماه و ستاره قلب‌الاسد

۱۷دی: ماه در تربیع دوم ساعت ۱۳:۰۷

۱۸دی:  ساعت ۱۳:۰۷ نزدیکی ماه و ستاره سماک اعزل؛ فاصله زاویه‌ای ۶.۲ درجه

۲۴دی: ماه نو ساعت ۰۸:۳۲

وضعیت سیاره‌هایی که با چشم غیرمسلح قابل رؤیت هستند


سیاره زهره، نگین درخشان آسمان صبحگاهی است که اندکی پیش از طلوع آفتاب در ارتفاع کمی از افق جنوب‌ شرق آسمان نمایان می‌شود. درخشندگی (قدر) سیاره زهره ۳.۸- است. سیاره‌های مشتری و زحل نیز با غروب آفتاب در ارتفاع کمی از افق جنوب ‌غرب آسمان دیده می‌شوند. درخشش سیاره مشتری با قدر ۱.۸- از سیاره زحل با قدر ۰.۶ بیشتر بوده و این راهی است برای پیدا کردن و تمایز این دو سیاره جذاب از یکدیگر.


سیاره مریخ با تاریک شدن آسمان تا ساعتی بعد از نیمه‌شب در بالای سر قابل رؤیت خواهد بود. درخشندگی مریخ سرخ رنگ کمتر از ۰.۱ است.

نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.