در آخرین پرتاب فضایی سال ۲۰۲۰ یک ماهواره نظامی متعلق به فرانسه در مدار زمین قرار گرفت

شرکت اروپایی آریان ‌اسپیس (Arianespace) با استفاده از ماهواره‌بر روسی سایوز-۲ (Soyuz-2) یک ماهواره نظامی را برای فرانسه به فضا پرتاب کرد و بدین ترتیب پرونده پرتاب‌ها فضایی سال ۲۰۲۰ بسته شد. این عملیات روز سه‌شنبه ۲۹دسامبر (۹دی) ساعت ۱۶:۴۲ به‌وقت گرینویچ از پایگاه فضایی گویان فرانسه (French Guiana) در آمریکای جنوبی انجام شد. طی مأموریت مذکور ماهواره سنجشی CSO-2 که دومین ماهواره از منظومه ماهواره‌ای CSO (سرواژه Composante Spatiale Optique) محسوب می‌شود، در مدار خورشیدآهنگ و در فاصله ۴۸۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفت.

CSO-2 قادر به تصویربرداری اپتیکال (نوری) با قدرت تفکیک مکانی حدوداً ۰.۲ متر می‌باشد؛ این در حالی است که ماهواره اول یعنی CSO-1 که در سال ۲۰۱۸ به فضا ارسال شد و در فاصله ۸۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد، دارای قدرت تفکیک مکانی تقریبی ۰.۳۵ متر است. مطابق برنامه‌ریزی‌ها سومین ماهواره از این سری طی سال ۲۰۲۱ به مدار تزریق خواهد شد؛ ماهواره‌ای که بناست قابلیت‌های تصویربرداری بهتری را نسبت به دو ماهواره قبلی ارائه دهد. این ماهواره‌ها تحت برنامه MUSIS (سرواژه MUltinational Space-based Imaging System for Surveillance, Reconnaissance and Observation) فرانسه و به‌عنوان جایگزین ماهواره‌های قدیمی هلیوس (Helios) این کشور در مدار قرار می‌گیرند.

cso 1 2%20(1)

نمای ماهواره‌های CSO

CSO-2 با عمر طراحی ۱۰ سال، دارای وزنی معادل ۳۵۶۲ کیلوگرم بوده و از باس ماهواره‌ای استروست-۱۰۰۰ (AstroSat-1000) بهره می‌برد. باس این ماهواره توسط شرکت اروپایی ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) ساخته شده و توسعه محموله آن نیز برعهده شرکت فرانسوی-ایتالیایی تالس آلنیا اسپیس (Thales Alenia Space) بوده است.

سایوز-۲ که در این مأموریت از آن استفاده شد، نسخه پیشرفته ماهواره‌بر سایوز می‌باشد که توسط مرکز پراگرس راکت اسپیس (Progress Rocket Space Centre) و اداره طراحی خودکار شیمیایی (Chemical Automatics Design Bureau) هر دو متعلق به روسیه ساخته شده است. این ماهواره‌بر دارای چهار نسخه بوده و در مأموریت روز سه‌شنبه از نسخه سایوز-اس‌تی-ای (Soyuz-ST-A) استفاده شد. سایوز-اس‌تی-ای قادر به حمل ۴۲۳۰ کیلوگرم محموله به مدار خورشیدآهنگ است.

سایوز-۲ یک ماهواره‌بر سوخت مایع دو مرحله‌ای است که دارای طول کلی ۴۶.۳ متر بوده و قطر مراحل اول و دوم آن به‌ترتیب ۲.۹۵ متر و ۲.۶۶ متر می‌باشد. همچنین یکی از مراحل فوقانی آن فرگات-ام (Fregat-M) نام دارد که در این عملیات پرتاب از آن استفاده شد. این مرحله با ۱.۵ متر طول دارای قطری معادل ۳.۳۵ است. سایوز-۲ با وزن ۳۱۲ تُن اولین بار در سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۱۱۲ مأموریت را به‌انجام رسانده که ۷ مورد آن ناموفق بوده است. هر بار پرتاب این ماهواره‌بر برای آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) بین ۳۵ تا ۴۸.۵ میلیون دلار و برای شرکت آریان‌اسپیس ۸۰ میلیون دلار هزینه دربردارد.

 

wikipedia ، space.skyrocket ، nasaspaceflight ، space ، rocketlaunch

نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.