پرتاب ماهواره‌های اینترنتی وان‌وب پس از وقفه‌ای طولانی از سر گرفته شد

0 300

دسته دیگری از ماهواره‌های اینترنتی شرکت وان‌وب (OneWeb) شامل ۳۶ ماهواره پس از وقفه‌ای حدوداً ۹ ماهه در پرتاب‌های پروژه اینترنت ماهواره‌ای این شرکت به فضا ارسال شدند؛ مأموریتی که توسط ماهواره‌بر روسی سایوز-۲ (Soyuz-2) و از طریق توافق شرکت اروپایی آریان اسپیس (Arianespace) با روسیه برای انجام پرتاب‌های فضایی صورت گرفت. این عملیات روز جمعه ۱۸دسامبر (۲۸آذر) ساعت ۱۲:۲۶ به‌وقت گرینویچ از مرکز فضایی واستوچنی (Vostochny) انجام شد. 

وان‌وب که در انگلستان و آمریکا شعبه دارد و به‌‌دلیل مسائل اقتصادی و ورشکستگی مدتی از پرتاب‌های فضایی دور بود، اخیراً به‌طور مشترک توسط دولت انگلستان و شرکت هندی بهارتی گلوبال (Bharti Global Ltd) با مبلغی معادل ۱ میلیارد دلار (هر کدام ۵۰۰ میلیون دلار) خریداری شده است. شرکت مذکور پیش از این ۷۴ ماهواره اینترنتی از پروژه جهانی خود را به فضا پرتاب کرده بود و با احتساب این مأموریت، تعداد ماهواره‌های وان‌وب به عدد ۱۱۰ رسید. این شرکت برنامه دارد در نهایت ۶۷۲ ماهواره اینترنتی را به فضا پرتاب کند.

ماهواره‌های وان‌وب با وزنی معادل ۱۴۷ کیلوگرم و عمر طراحی حداقل ۷ سال، ارتباطات مخابراتی را از مداری با ارتفاع ۱۲۰۰ کیلومتر به‌وسیله محموله مخابراتی باند KU تأمین خواهند کرد. کار ساخت ۱۰ ماهواره اول وان‌وب برعهده شرکت اروپایی ایرباس دیفنس اند اسپیس (Airbus Defence and Space) بود، اما ماهواره‌های بعدی را وان‌وب، خود، توسعه می‌دهد. این شرکت که پیش‌تر با ارسال ۶ ماهواره به فضا قابلیت‌های سامانه خود را از طریق آزمایش‌های پخش ویدئویی HD به‌اثبات رسانده بود، در هر مأموریت پرتاب ۳۵ تا ۴۰ ماهواره اینترنتی را در مدار قرار می‌دهد. پروژه اینترنت جهانی وان‌وب برنامه‌ای بزرگ است که به پروژه شرکت رقیب یعنی اسپیس‌ایکس (SpaceX) شباهت دارد. هر دو پروژه به‌دنبال برقراری اینترنت ماهواره‌ای جهانی از طریق برپایی منظومه‌های ماهواره‌ای هستند.

نمای ماهواره‌های وان‌وب

سایوز-۲ نسخه پیشرفته ماهواره‌بر سایوز می‌باشد که توسط مرکز پراگرس راکت اسپیس (Progress Rocket Space Centre) و اداره طراحی خودکار شیمیایی (Chemical Automatics Design Bureau) هر دو متعلق به روسیه ساخته شده است. ماهواره‌بر مذکور دارای چهار نسخه بوده که در این مأموریت از نسخه سایوز ۲.۱بی (Soyuz 2.1b) استفاده شد. سایوز ۲.۱بی قادر به حمل ۸۲۰۰ کیلوگرم محموله به مدار لئو است.

سایوز-۲ یک ماهواره‌بر دو مرحله‌ای سوخت مایع است که دارای طول کلی ۴۶.۳ متر بوده و قطر مراحل اول و دوم آن به‌ترتیب ۲.۹۵ متر و ۲.۶۶ متر می‌باشد. همچنین یکی از مراحل فوقانی آن فرگات (Fregat) نام دارد که در این عملیات پرتاب از آن استفاده شد. این مرحله با ۱.۵ متر طول دارای قطری معادل ۳.۳۵ است. سایوز-۲ با وزن ۳۱۲ تُن اولین بار در سال ۲۰۰۴ به فضا پرتاب شد و با احتساب این عملیات تاکنون ۱۱۱ مأموریت را به‌انجام رسانده که ۷ مورد آن ناموفق بوده است. هر بار پرتاب این ماهواره‌بر برای آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) بین ۳۵ تا ۴۸.۵ میلیون دلار و برای آریان اسپیس ۸۰ میلیون دلار هزینه دربردارد.

 

espash ، wikipedia ، space.skyrocket ، nasaspaceflight ، espash ، rocketlaunch

با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=16165
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها