ارائه اینترنت ماهواره‌ای پرسرعت در یک پرواز مسافری برای اولین بار در چین

در چین برای اولین بار اینترنت پرسرعت از طریق ماهواره در یک فروند هواپیمای مسافری در حال پرواز ارائه شد. این خدمات‌رسانی ارتباطی توسط ماهواره ChinaSat-16 که با نام ZX-16 نیز شناخته می‌شود، در یک پرواز خطوط هوایی شرکت چینگدائو (Qingdao Airlines) انجام شد و طی آن مسافران و خدمه پرواز توانستند به اینترنت با سرعت ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه متصل شوند. 

این شرکت با انجام تغییرات لازم از نوامبر سال گذشته میلادی و طی مراحل آزمایشی در ژانویه سال جاری میلادی موفق به کسب گواهینامه پروازی شد. نتیجه‌ این فعالیت‌ها، دسترسی به خدمات اینترنت پرسرعت است که طی این پرواز ۳ ساعته به‌صورت آزمایشی و با حضور مقامات دولتی، پیمانکاران و نمایندگان بنگاه‌های تجاری درگیر در پروژه محقق شد.

ZX-16 اولین ماهواره مخابراتی پربازده چین در باند Ka است که در سال ۲۰۱۷ به فضا پرتاب شد و در مدار ژئو قرار گرفت. این ماهواره با وزن ۴۶۰۰ کیلوگرم دارای ۲۶ ترانسپاندر باند مذکور بوده و مجهز به ترمینال ارتباطات لیزری (Laser communication terminal) می‌باشد. ZX-16 که از باس ماهواره‌ای DFH-4S بهره می‌برد، توسط آکادمی فناوری‌های فضایی چین (China Academy of Space Technology) توسعه یافته و عمر طراحی آن ۱۵ سال است.

 

didebanefanavari ، space.skyrocket ، en.sasac.gov

نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.