سازمان فضایی ایران نقشه ماهواره‌ای حداکثر دمای زمین در سطح کشور را منتشر کرد

اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران نقشه مقایسه‌ای حداکثر دمای سطح زمین در کشور در خرداد امسال و سال گذشته را منتشر کرد.‏ این نقشه که بر مبنای پردازش تصاویر ماهواره‌ای به‌دست آمده، گویای این است که ۷ استان دارای بالاترین سطح دما بالغ بر ۵۵ درجه سانتیگراد در خرداد بودند. گفتنی است با استفاده از دمای روزانه سطح زمین می‌توان نقشه حداکثر دمای ماهیانه را برآورد کرده و توزیع جغرافیایی الگوهای حرارتی در سطح کشور را شناسایی و بررسی نمود. 

این اداره با استفاده از ‏تصاویر سنجنده مودیس (MODIS) ماهواره آکوا (Aqua) نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در خرداد۹۸ و ‏‏خرداد۹۹ را مورد پایش قرار داده و با یکدیگر مقایسه کرد.

3484648

بررسی نتایج حاصل از پردازش تصاویر و مقایسه نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور در این تاریخ‌ها نشان می‌دهد که بیشترین سطح تمرکز دما در استان‌های ایلام، ‏خوزستان، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان و خراسان جنوبی است.

2030

با این تفاوت که در ‏خرداد۹۹ به‌دلیل گرمی هوا سطح بیشتری از استان‌های مذکور نسبت به خرداد۹۸ دمای بالای ‏‏۵۵ درجه سانتیگراد را تجربه کرده‌اند‎.‎‏ همچنین بررسی و مقایسه نتایج نشان می‌دهد استان‌های شمالی و ‏شمال غربی کشور در بازه زمانی مورد مطالعه از شرایط دمایی مناسبی برخوردار بودند.‏

آکوا یک ماهواره علمی-پژوهشی چندملیتی با وزنی در حدود ۳۰۰۰ کیلوگرم است که در فاصله ۷۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و به مطالعه تبخیر سطحی و چرخه آب می‌پردازد. این ماهواره یکی از ماهواره‌های سامانه دیده‌بانی زمین است که در ۴مه۲۰۰۲ از پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ (Vandenberg) در آمریکا توسط حامل فضایی دلتا ۲ (Delta II) به فضا پرتاب شد.

 

espash

منبع خبرگزاری مهر
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.