1399/03/31

استارت‌آپ هندی برای ارائه خدمات ارتباطات 5G در این کشور منظومه ماهواره‌ای ایجاد می‌کند

استارت‌آپ هندی وستااسپیس (VestaSpace Technology) در تلاش برای توسعه ارتباطات 5G قصد دارد یک منظومه ماهواره‌ای متشکل از ۳۵ ماهواره ایجاد کند؛ ماهواره‌های نسل جدیدی که پرتاب آن‌ها از ماه سپتامبر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد. به‌گفته آرون کومار سوربان (Arun Kumar Sureban)، بنیان‌گذار و مدیرعامل این استارت‌آپ،...
استارت‌آپ هندی برای ارائه خدمات ارتباطات 5G در این کشور منظومه ماهواره‌ای ایجاد می‌کند

استارت‌آپ هندی وستااسپیس (VestaSpace Technology) در تلاش برای توسعه ارتباطات 5G قصد دارد یک منظومه ماهواره‌ای متشکل از ۳۵ ماهواره ایجاد کند؛ ماهواره‌های نسل جدیدی که پرتاب آن‌ها از ماه سپتامبر سال جاری میلادی آغاز خواهد شد. به‌گفته آرون کومار سوربان (Arun Kumar Sureban)، بنیان‌گذار و مدیرعامل این استارت‌آپ، وستااسپیس نسخه بتای (نسخه آزمایشی برای استفاده عموم) خدمات این منظومه ماهواره‌ای را با شروع برنامه پرتاب ماهواره‌ها در سپتامبر منتشر می‌کند و بهره‌برداری از این منظومه را نیز از اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد کرد. این شرکت مدعی است که اخیراً پخش زنده یک ویدئو با کیفیت 1080 full HD با تأخیر کمتر از ۳۴ میلی‌ثانیه و سرعتی بیش از ۴۰۰ مگابایت بر ثانیه را انجام داده است.

 سوربان درباره این پروژه می‌گوید: «ماهواره‌های این منظومه بر پایه فناوری هوش مصنوعی کار می‌کنند؛ امری که ارائه داده‌های دقیق و کامل را برای صنعت ارتباطات و همچنین عموم مردم به‌همراه خواهد داشت.» وی می‌افزاید: «برای این منظور، از حالا در صدد احداث مجموعاً ۸ ایستگاه زمینی و ۳۱ هزار گیرنده در سراسر هند هستیم.» مدیرعامل وستااسپیس استقرار چنین شبکه گسترده‌ای را از طریق موقعیت‌یابی دقیق و همچنین تله‌متری (دورسنجی) امکان‌پذیر می‌داند. سوربان اظهار می‌کند: «پیشبرد این پروژه موجب کاهش فشار بر شبکه فیبر نوری در مناطق مختلف هند خواهد شد؛ چرا که در این صورت سیگنال‌ها مستقیماً از طریق ماهواره منتقل می‌شوند.» 

بنیان‌گذار این استارت‌آپ ادامه می‌دهد: «مردم عادی هند از طریق شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارتباطات هندی مانند بهارتی ایرتل (Bharti Airtel) و وودافون آیدیا (Vodafone Idea) و یا هر شرکت دیگری که با ما همکاری می‌کند، می‌توانند به خدمات 5G وستااسپیس دسترسی داشته باشند.» وستااسپیس بودجه این پروژه را از شرکت آمریکایی سرمایه‌گذاری و مشاوره نکست کپیتال (Next Capital LLC) دریافت کرده است.

وستااسپیس در سال ۲۰۱۸ با هدف کمک به کسب‌وکارهای کوچک و متوسط به‌منظور بهره‌گیری از مزایای استفاده از ماهواره‌های کوچک، ارتباطات ماهواره‌ای و برخی فناوری‌های دیگر ایجاد شد. این شرکت قادر به ساخت پلتفرم‌های ماهواره‌ای کوچک برای کاربردهای ارتباطاتی و رصد زمین است. سوربان معتقد است بودجه اخیر می‌تواند به رشد ۳۰۰ درصدی ارزش این استارت‌آپ منجر شود.

 

business-standard ، inc42 ، spacedaily

خدمات و کاربردها | مخابرات ماهواره‌ای | استارت‌آپهای فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده عمومی از سامانه ناوبری هند با توسعه تلفن‌های همراه جدید شرکت چینی

1399/02/21
آژانس تحقیقات فضایی هند (ISRO) طی سال‌های اخیر سامانه ماهواره‌ای ناوبری محلی IRNSS با نام عملیاتی NavIC (سرواژه عبارت Navigation with Indian Constellation) را توسعه داده است. اکنون شرکت...

هند برای تسهیل شرکت بخش خصوصی در فعالیت‌های فضایی اقدامات اساسی انجام می‌دهد

1399/02/31
نیرمالا سیتارامان (Nirmala Sitharaman)، وزیر دارایی هند، اعلام کرد دولت این کشور قصد دارد طی طرحی تمام اقدامات لازم را برای مهیا کردن شرکت بخش خصوصی در کلیه فعالیت‌های فضایی این کشور انجام...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا مدعی شد روسیه ماهواره‌ای با مقاصد جاسوسی را برای ایران به فضا پرتاب می‌کند

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌ پست به‌نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد روسیه قصد دارد ماهواره‌ای را برای ایران به فضا پرتاب کند که توانایی تهران را در ردیابی اهداف بالقوه نظامی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن بسیار بالا خواهد برد. این روزنامه مدعی شد روسیه طی توافقی با ایران، یک ماهواره سنجشی موسوم به کانوپوس-وی (Kanopus-V) را برای تهران در مدار زمین قرار خواهد داد که امکان نظارت مستمر بر امکانات مختلف از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی گرفته تا پادگان‌های آمریکا در عراق را فراهم می‌کند.