ماهواره‌ها ابتلا به ویروس کرونا را در نواحی فقیرنشین ردیابی می‌کنند

جاشوا بلومنستوک (Joshua Blumenstock)، یک پژوهشگر از دانشگاه کالیفرنیا برکلی (University of California, Berkeley)، سعی دارد الگوریتم‌های یادگیری ماشین را طوری آموزش دهد که بتوان ابتلا به ویروس کرونا را در نواحی فقیرنشین با کمک داده‌های ماهواره‌ای ردیابی کرد. هدف نهایی وی شناسایی افراد مبتلا با کمک فعالیت تلفن همراه آن‌ها و بررسی نشانه‌های آشفتگی‌های اقتصادی است که با بهره‌گیری از تصاویر ماهواره‌ای ارزیابی می‌شوند.

بلومنستوک دراین‌باره می‌گوید: «هدف من تنها یک چیز است؛ این که بررسی‌ها و داده‌های ماهواره‌ها و تلفن همراه را در اختیار دولت‌ها بگذارم تا شناسایی افراد مبتلا به کرونا با دقتی بیش از گذشته انجام شود.» علاوه بر سازمان یافتن فعالیت دولت‌ها در نظارت و ارزیابی، فعالان حقوق انسانی نیز می‌توانند با کمک این فناوری تلاش‌های خود را اولویت‌بندی کنند.

بلومنستوک البته عنوان می‌کند: «باید تأکید کنم آموزش یک الگوریتم و ثبت تصاویر ماهواره‌ای نمی‌تواند یک راه‌حل فنی باشد و همه مشکلات را برطرف کند.» این پژوهشگر می‌افزاید: «کیفیت عملکرد این مدل‌های جدید یادگیری ماشینی به داده‌هایی بستگی دارد که با آن‌ها آموزش داده می‌شوند. این مدل‌ها نمی‌توانند جایگزین روش‌های متداول نظارت و ارزیابی باشند اما می‌توانند آن‌ها را تکمیل کنند.»

منبع خبرگزاری ایسنا
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.