ناسا برای سفر به مریخ لباس فضانوردی جدید تولید می‌کند

ناسا به منظور تحقق رؤیای سفر به مریخ در حال طراحی لباس فضایی تازه‌ای است که هم گشت‌وگذار در این سیاره را ممکن کند و هم امنیت فضانوردان را تأمین نماید. لباس فضایی جدید ناسا از امکانات ارتباطی پیشرفته و ابزار تحقیقاتی منحصربه‌فردی نیز برخوردار خواهد بود. این لباس به نسل جدیدی از سامانه تنظیم فشار مجهز می‌شود که حرکت فضانورد در سطح مریخ را تسهیل کرده و از برهم خوردن تعادل یا آسیب دیدن وی به‌علت سقوط ناگهانی و وقایع مشابه جلوگیری می‌کند. در کلاه ایمنی این لباس فضایی از سامانه پشتیبان تازه‌ای برای تسهیل تنفس استفاده شده است.

همچنین گروه‌هایی ویژه در ناسا در حال تلاش برای تولید سامانه روشنایی، دوربین و سایر تجهیزات جانبی ضروری برای لباس‌های فضایی جدید این سازمان هستند. لباس‌ یادشده به‌صورت شخصی‌سازی‌شده و متناسب با ابعاد، قد و وزن هر یک از فضانوردان تولید می‌شود و طراحی ماژولار قطعات آن‌ها، تعویض، تعمیر و به‌روزرسانی‌شان را تسهیل خواهد کرد. با توجه به حضور فضانوردان زن در این مأموریت، برخی از لباس‌های یادشده در ابعاد کوچک‌تر تولید می‌شوند تا فضانوردان زن در آن‌ها راحت‌تر باشند.

دمای هوای مریخ از منهای ۱۴۰ درجه سانتیگراد تا ۳۰ درجه سانتیگراد در نوسان است و مشکلات دیگری مانند طوفان و تشعشعات خورشیدی خطرناک هم فضانوردان را تهدید می‌کند. از‌همین‌رو لباس‌های فضانوردان مریخ باید با دقت و استحکام بیشتری نسبت به لباس‌های فضایی سفر به ماه تولید شوند.

منبع خبرگزاری مهر
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.