پروژه جستجوی همگانی حیات فرازمینی موقتاً متوقف شد

جستجوی همگانی حیات فرازمینی پروژه‌ای بود که در سال ۱۹۹۹ با هدف استفاده از تعداد بسیار زیادی ازرایانه‌های افراد معمولی برای کاوش فضای بیکران و در جستجوی موجودات فضایی شروع به کار کرد. اکنون اما گفته شده این پروژه شگفت‌انگیز موقتاً متوقف شده است. پروژه یادشده با نام رسمی «ستی در خانه» (SETI@home) آغاز به کار کرد که ایده استفاده از تعداد زیادی رایانه معمولی برای ساختن یک اَبَررایانه بی‌سابقه را عملی می‌نمود. مجریان این پروژه قصد داشتند با استفاده از رایانه افراد معمولی علاقه‌مند، شبکه‌ای عظیم از رایانه‌های متصل به هم را به‌وجود آورند که یک جستجوی همگانی حیات فرازمینی را انجام دهد. البته خبر امیدوارکننده این است که پروژه کلی ستی همچنان ادامه خواهد داشت.

ستی (SETI) یا همان «جستجو برای یافتن هوش فرازمینی» مدت‌هاست که فضای اطراف سیاره ما را در جستجوی سیگنال‌های فضایی غیرمعمول و غیرطبیعی کند و کاو می‌کند. طرح ستی در خانه نیز یکی از زیرشاخه‌های پروژه مورد نظر بود که برای دو دهه، ایده جستجوی همگانی حیات فرازمینی را عملی کرد. تعداد زیادی رایانه در سراسر جهان به اینترنت متصل هستند، اما اغلب این تجهیزات الکترونیکی به دلایل امنیتی به‌یکدیگر وصل نیستند. با این حال در اواخر دهه ۹۰ میلادی ایده استفاده از توان پردازش جمعی این رایانه‌ها باعث خلق پروژه ستی در خانه شد. ایده مورد نظر که در دهه ۵۰ میلادی ارائه شده بود، چهار دهه بعد از اولین صحبت‌ها همچنان عجیب به‌نظر می‌رسید. با‌این‌وجود، پروژه موردنظر در سال ۱۹۹۹ آغاز به کار کرد و طی دو دهه فعالیت، هزاران رایانه افراد عادی را برای تجزیه و تحلیل حجم شگفت‌انگیزی از داده‌های ستی مورد استفاده قرار داد. از آن زمان تاکنون علاقه‌مندان بسیاری از سراسر جهان برای شرکت در این پروژه داوطلب شدند و ستی در خانه به شهرتی غیرمنتظره دست یافته بود. 

شاید بتوان گفت که همین شهرت دلیل اصلی توقف بخش عمومی پروژه مورد نظر بود و به‌نوعی، مسئولان به‌دلیل سطح بالای استقبال تصمیم گرفتند که از کمک مردم برای جستجوی همگانی حیات فرازمینی استفاده نکنند. در ۱۹ سال گذشته، رایانه‌های داوطلبان، داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط تجهیزات ستاره‌شناسی را پردازش کرده و سیگنال‌های مربوط به ماهواره‌ها و فرستنده‌های زمینی را از میان داده‌ها فیلتر می‌کردند. از همان ابتدای پروژه، میزان سیگنال‌های زمینی موجود در داده‌ها و به‌طور کلی حجم اطلاعات جمع‌آوری‌شده به‌حدی زیاد بود که تجزیه و تحلیل نهایی اطلاعات توسط متخصصان ستی امکان‌پذیر نبود. به‌همین‌دلیل مسئولان پروژه اصلی جستجو برای یافتن هوش فرازمینی اعلام کردند که برای مدتی ستی در خانه را متوقف خواهند کرد تا داده‌های جمع‌آوری ‌شده در طول دو دهه را با دقت بررسی کرده و با استفاده از فیلترها و تجهیزات پیشرفته و جدید خود، پردازش حرفه‌ای داده‌ها را انجام دهند.

گفته شده که ستی در خانه رسماً از تاریخ ۳۱مارس سال جاری میلادی، ارسال داده برای کامپیوترهای خانگی و پردازنده‌های علاقه‌مندان غیرحرفه‌ای را متوقف خواهد کرد. بااین‌حال، اقدام اخیر ستی به معنای آن نیست که کاوش فضای اطراف زمین برای یافتن نشانه‌ای از موجودات فضایی متوقف خواهد شد؛ بلکه تنها جنبه عمومی این پروژه عظیم و شگفت‌انگیز برای مدتی دچار سکون می‌شود. البته این احتمال وجود دارد که جستجوی همگانی حیات فرازمینی در آینده مجدداً به کار خود ادامه دهد و پس از اینکه دانشمندان توانستند داده‌های جمع ‌شده طی ۱۹ سال گذشته را با دقت تجزیه و تحلیل کنند، علاقه‌مندان، تلاش‌ برای پیدا کردن موجودات فضایی و برقراری ارتباط با آن‌ها را از سر گیرند.

منبع گجت نیوز
نوشته‌های که ممکن است علاقه‌مند باشید :
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.