اجرای دو پروژه کلان ملی فضایی در سال 96

0 1,132

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های کلیدی این سازمان در سال جدید، از اجرای دو پروژه ماهواره در سطح کلان و ملی خبر داد. محمد همایون صدر در خصوص مهم‌ترین برنامه‌های کلیدی این سازمان در امسال بیان کرد: هم‌زمان با توسعه فناوری‌های نوین، اجرای دو پروژه کلان ملی همچون خرید ماهواره مخابراتی و سنجش‌ازدور در رأس اولویت‌های کشور برای تأمین نیازهای ماهواره‌ای قرار گرفت. وی با اشاره به رایزنی‌های یک‌ساله با غرب برای تأمین و ساخت ماهواره مخابراتی ایران گفت: با توجه به اینکه هم‌زمان با ساخت، انتقال فنّاوری نیز باید به کشورمان منتقل شود، هنوز جواب قطعی از مخاطب غربی برای ساخت این ماهواره مهم نگرفته‌ایم و بنابراین اگر درزمینهٔ همکاری با سازندگان غربی به نتیجه نرسیدیم درهای همسایگان شرقی به رویمان بسته نیست. معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران تأکید کرد: علاوه بر اقدامات مذکور جلسات مربوط به ماهواره سنجش‌ازدور نیز با عقد قرارداد ساخت با روسیه به پایان رسیده و مراحل اجرایی آن از امسال آغاز می‌شود که در کنار آن دوره‌های آموزشی کنترل این ماهواره نیز از سال جاری برای آموزش ۵۰ نفر کارشناس برگزار می‌شود.
وی بابیان امضای توافق‌نامه بزرگ‌ترین پروژه کلان ملی برای پایش زمین‌های کشاورزی افزود: این پروژه با قرارگیری در سند برنامه ششم توسعه، باهدف پیشگیری و کاهش خسارات محصولات کشاورزی با حضور کارشناسان سازمان هوافضا و مشارکت‌های بخش خصوصی، شرکت‌های دانش‌بنیان و دانشگاه‌های صنعتی کشورمان در قالب ۸ بخش مختلف طی سال ۹۶ رسماً به اجرا می‌رسد. صدر در خصوص تکمیل پروژه‌های عمرانی و علمی نیمه‌کاره سازمان فضای به‌عنوان مهم‌ترین برنامه‌های کلیدی این سازمان اظهار داشت: طبق این برنامه فاز دوم نخستین مرکز ملی داده‌های فضایی کشور طی ۶ ماهه نخست سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، پروژه‌ای که تاکنون با ۹۰ درصد پیشرفت در مراحل پایانی کارهای ساختمانی و جمع‌آوری آرشیو قرار دارد. وی تصریح کرد: فاز اول مرکز ملی داده‌های فضایی با ایجاد آزمایشگاه‌های ویژه سنجش‌ازدور و آزمون کلیه سنجنده‌ها در ماهدشت ساخته شده و فاز دوم آن نیز برای راه‌اندازی بزرگ‌ترین و نخستین آرشیو ۴۰ ساله اطلاعات و داده‌های فضایی در دست‌ساخت قرار گرفت که امسال تمام تأسیسات لازم برای اتمام ساخت آن نیز خریداری می‌شود.
 معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران اظهار داشت: علاوه بر برنامه‌های مذکور تمام ایستگاه‌های زمینی برای کنترل ماهواره‌هایمان تجهیز شده‌اند و به دنبال آن‌ها پروژه‌های خرید ماهواره‌های مربوطه نیز امسال اجرایی می‌شود.

 
منبع باشگاه خبرنگاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1487
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها