فناوری فضایی می‌تواند سودآورترین فعالیت اقتصادی باشد

0 969

معاون سازمان فضایی گفت: نقش پررنگ فناوری فضایی در توسعه اقتصادی کشور با توجه به کاربردهایی که می‌تواند در زندگی داشته باشد و می‌توان به سودآورترین فعالیت اقتصادی باشد. محمد همایون صدر معاون سازمان فضایی ایران اظهار داشت: توسعه فناوری بومی صد در صد در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و فرمایش‌های رهبری است. وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست و ما در داخل کشور بیشتر موارد را خودمان انجام می‌دهیم. معاون سازمان فضایی ایران افزود: شرکت‌هایی که توان تولید یک محصول فضایی را داشته باشند به‌شدت موردحمایت دولت هستند و از آن‌ها استقبال می‌شود.
همایون صدر بیان کرد: در حال حاضر شرکت‌های داخلی که تحت عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فضا در حال فعالیت هستند از سوی معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهوری موردحمایت قرار می‌گیرند. وی تصریح کرد: سیاست مجموعه فضایی کشور این است که یکسری پروژه‌های بومی‌سازی را هم‌زمان با در اختیار گرفتن دو ماهواره اجرایی کند و این ماهواره‌ها مأموریت تأمین نیازها را تا فعال شدن پروژه‌های داخلی و سرانجام گرفتن آن‌ها بر عهده خواهند داشت. همایون صدر در مورد ماهواره بومی مخابراتی عملیاتی گفت: برای این هدف سال‌ها است که زحمت‌کشیده شده و ما به دنبال این هستیم که بعد از برجام ماهواره مخابراتی عملیاتی ایرانی را که صد در صد از داخل کشور کنترل کنیم. وی افزود: این در حالی است که اکنون کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز به اهمیت فناوری فضایی پی برده‌اند و در حال سرمایه‌گذاری‌های عظیم در این حوزه هستند. معاون سازمان فضایی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد فناوری فضایی برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان شغل ایجاد کرده و اقتصاد جهانی را به‌خوبی رشد داده است. همایون صدر بیان کرد: این سازمان به دنبال انجام برنامه تدوین‌شده توسط شورای عالی فضایی کشور است و در ابتدای دولت یازدهم سازمان فضایی یک سری پروژه‌های نیمه‌تمام را که انجام آن پنج سال به درازا کشیده بود تحویل گرفت، اکنون نیز در حال به سرانجام رساندن این پروژه‌ها هستیم. وی تأکید کرد: با توجه به اینکه کشور نیز اهمیت فناوری فضایی را در توسعه اقتصادی به‌خوبی درک کرده، این فناوری به‌صورت کاملاً هوشمندانه در ردیف اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی قرارگرفته است.
معاون سازمان فضایی یادآور شد: همه کارها را نمی‌شود در داخل کشور انجام داد و باید از فنّاوری‌های روز دنیا در جهت ارتقاء دانش فنی داخل استفاده کنیم.

 
منبع باشگاه خبرنگاران جوان
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1486
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها