موزه فضانوردی مسکو روسیه

0 1,824

هر وقت به یاد صحنه ی پرتاب یک شاتل فضایی یا یک ماهواره بر می افتیم، نا خود آگاه از شنیدن صدای غرش موتور های آن ها به وجد آمده و همینطور دیدن نورهای زرد و آبی و سفید حیرت انگیز دود های خروجی ، خیال های ما را با جهانی پر حرارت و احساس گره می زند.

هم چنین از طرفی، به یاد گذشتگان بی مانند این عرصه می افتیم، آنانی که با مرارت راه صعود خم به ابرو نیاورده و سختی را به جان خریده اند و در آخر نام خود را جاودانه کرده اند.یاد افرادی همچون، نیل ارمسترانگ دریادل، یاد یوری گاگارین با دیسپلین برآمده از منش نظامی اش و شاید حادثه ی انفجار غم بار شاتل کلمبیا و کشته شدن آن خانم معلم بی گناه نیویورکی….

این ها به کنار، از سمتی دیگر؛ سفر و سیاحت در سیر تاریخی به فضا رفتن، روند فتح ماه پر از افسانه و همینطور آگاه شدن از شکست های بی شماری که در نهایت زمینه ساز پیروزی بزرگ شده اند، شوری جذاب و بی نظیر در آدمی برپا کرده و نوری برای تفکر هرچه بهتر هست.به خاطر همین، از امروز قصد داریم به معرفی مرکز های فضایی بپردازیم:

موزه فضانوردی مسکو روسیه

روس ها در علم فضانوردی در دنیا همیشه پیشرو و مطرح بودند و عموماً مشهورترین پایگاههای پرواز فضاپیماها در خاک روسیه و در بسیاری از امور فضا نوردی در دنیا پیشتاز بودند و هستند. موزه فضا نوردی مسکو یکی از خاص ترین موزه های جهان در عرصه فضا نوردی به عنوان پیشگام علوم فضایی جهان است. از آنجایی دیدن این موزه تخصصی فقط برای علاقمندان به علوم فضایی جالب است جزو برنامه های روتین تورهای روسیه نیست ولی دیدن این موزه را به همه کسانی که در مسکو بیشتر اقامت دارند و وقت آزاد هم دارند بسیار توصیه می کنم.

موزه فضانوردی مسکو با توجه به اینکه روسیه جزو پیشتازترین کشور در علم فضانوردی و سابقه ای درخشان در این عرصه است بسیار حایز اهمیت است ولی از آنجایی که موزه ای تخصصی است ممکن است برای افرادی که تخصصی در عرصه فضانوردی ندارند کمی کسل کننده و بی مفهوم باشد به خصوص اگر راهنمای فارسی زبان هم نداشته باشد. در تورهای روسیه داشتن راهنمای فارسی زبان همراه از ایران بسیار حایز اهمیت است.
موزه فضانوردی مسکو روسیه در ۱۰ آوریل سال ۱۹۸۱ همزمان با بیستمین سالگرد پرتاپ اولین کیهان نورد به فضا افتتاح شد. از آن زمان به بعد، موزه به جمع آوری و نمایش ابزار و ادوات مربوط به دانش فضانوردی می پردازد. در سالن این موزه که به شکل سفینه طراحی شده است وسایل معیشت فضانوردان، انواع تجهیزات فضانوردی و ….وجود دارد. علاوه بر آن، موزه فضانوردی مسکو موزه تاریخ فضانوردی نیز می باشد. در اینجا اسناد و مدارک، عکس، تقویم، دست نوشته های فضانوردان و …. به نمایش گذاشته شده است. در بخش نمایش فیلم این موزه، مستنداتی از مراحل آماده سازی فضانوردان و زندگی آنها در سفینه فضایی برای علاقه مندان پخش می شود.

از موارد جالب توجه این موزه دو سگ فضانورد روسی به نام بلکا و استریلکا هستند که بدن آنها در محفظه ای مخصوص در موزه نگاهداری می شود. این دو حیوان اولین موجودات زنده ای هستند که سالم به زمین بازگشتند. البته اولین سگ فضانورد دنیا لایکا نام دارد که در ۳ نوامبر سال ۱۹۵۷ با فضاپیمای اسپوتنیک به فضا فرستاده شد. ازدیگر موارد جالب این موزه می توان به ماکت ایستگاه فضانوردی “میر” و ماکت دیگر سفینه های شوروی اشاره نمود.

منبع
با اشتراک گذاری مطلب از اسپاش حمایت کنید
https://espash.ir/?p=1463
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها