سفر فرمانده سایوز به فضا با کد ایرانی!

0 470

فضانوردان روس از بدو سفرهای فضایی خود با استفاده از یک «علامت تماس» (کد) ویژه با مرکز هدایت پرواز ارتباط داشتند. این علامت تماس توسط فضانورد و بنا به علایق او انتخاب می‌شد. بطور مثال علامت تماس یوری گاگارین (Yuri Gagarin)  «کدر» (Kedr) به معنای «سرو» بود. اکنون به گفته یک نماینده رسمی مرکز آموزش فضایی گاگارین (Yuri Gagarin Cosmonaut Training Center)، اولگ اسکرپوچکا (Oleg Skripochka)، کیهان‌نورد روس که قرار است در ۲۵ سپتامبر به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کند، «سرمت» (Sarmat) را به عنوان علامت تماس انتخاب کرده است.

«سرمت» نام موشک بالستیک جدید بین قاره‌ای روسیه است که باید جایگزین سنگین‌ترین موشک استراتژیک جهان یعنی وئه‌ودا (Voevoda) شود که طبق طبقه‌بندی ناتو «موشک شیطان» نامیده شده است. توسعه موشک سرمت از سال ۲۰۱۱ آغاز شد. سال گذشته، ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) رئیس جمهور روسیه، در پیامی به مجمع فدرال از آغاز مرحله فعال ساخت سرمت خبر داد و قرار است اولین موشک‌های تولیدی در سال ۲۰۲۱ به بهره‌برداری برسند.

نکته بسیار جالب آن است که انتخاب اسکرپوچکا هیچ ربطی به این موشک و اهداف جنگی آن ندارد؛ زیرا او می‌خواهد در جریان سفر با «میهن کوچک» خود ارتباط فضایی داشته باشد. بنا به گفته منبع وابسته به مرکز آموزش فضانوردان، اسکرپوچکا در منطقه استاوروپول (Stavropol Krai) متولد شد و دوران کودکی و جوانی را در زاپاروژیه (Zaporizhzhia) گذراند. سرمت‌ها قبیله‌هایی فارسی‌زبان و رزم‌آور بودند که زمانی در این سرزمین‌ها سکونت داشته‌اند. او می‌گوید ذکر نام قبیله‌های ساکن زادگاه او در جریان این سفر باعث می‌شود وی با میهن کوچک خود در ارتباط باشد.

اولگ اسکرپوچکا

اولگ اسکرپوچکا در ۲۵ سپتامبر، به همراه جسیکا میر (Jessica Meir) آمریکایی و نخستین فضانورد امارات، هزا المنصوری (Hazza Al Mansouri) با ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۵ (Soyuz MS-15) به ایستگاه فضایی بین‌المللی عزیمت می‌کند. او پیش از این دو بار در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ در این ایستگاه فعالیت داشته است.

سرمت‌ها از قرون چهارم قبل از میلاد تا سده‌های نخست بعد از میلاد در مناطق روسیه، اوکراین و قزاقستان ساکن بودند. بنا به مندرجات اوستا و کتب دوران پهلوی و شاهنامه، قوم سرمت که قبل از مهاجرت به سوی بالکان در شمال کوهستان قفقاز می‌زیسته‌اند، برادر ایرانی‌ها خوانده می‌شدند.

منبع خبرگزاری ایسنا
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها