نوزادان متولد شده در فضا شبیه دیگر انسان‌ها نخواهند بود

0 652

پژوهشگران می‌گویند اندازه سر و رنگ پوست کودکانی که خارج از سیاره زمین به دنیا بیایند، با کودکان متولد شده روی زمین تفاوت خواهد داشت. اگر انسان از زمین خارج شود و تصمیم بگیرد در فضا یا روی هرکدام از سیاره‌های دیگر فرزند خود را به‌دنیا آورد، آن نوزاد همانند دیگر نوزادانی نخواهد بود که در سیاره زمین متولد می‌شوند. به باور اسکات سولومون (Scott Solomon)، زیست‌شناس تکاملی، کودکان فضایی سرهای بزرگ‌تری از کودکان زمینی خواهند داشت.

همان‌طورکه می‌دانیم، نیروی گرانش در خارج از اتمسفر زمین بسیار کمتر است. این مسئله موجب ایجاد مشکلات زیادی هنگام تولد نوزاد در فضا می‌شود. اگرچه روی زمین در بیشتر موارد برای تولد نوزاد به عمل سزارین نیازی نیست، اما به دلیل عدم وجود نیروی گرانش در فضا، کودکان را در آنجا باید از طریق سزارین به دنیا آورد. این امر شکل سر نوزاد را تغییر خواهد داد؛ زیرا شکل سر نوزاد تحت‌ تأثیر اندازه مجرای تولد قرار می‌گیرد و چون نوزادان از طریق سزارین متولد خواهند شد، در فضا، یعنی جایی که گرانشی وجود ندارد، شکل سر نوزادان با نوزادان متولد شده روی زمین اختلاف خواهد داشت. البته کودکان دچار تغییرات دیگری نیز خواهند شد و به گفته سولومون رنگ پوست آنان نیز تغییر خواهد کرد.

به‌علت اینکه هیچ حفاظتی در برابر اشعه‌های کیهانی فضا وجود ندارد، رنگ پوست کودکان تغییر می‌یابد و رنگ‌دانه‌های پوستی جدید موجب تغییر رنگ پوست می‌شوند. طبق اظهارات سولومون، ملانین (Melanin)، رنگ‌دانه‌ای است که از ما در برابر تابش‌هایی نظیر اشعه‌های کیهانی و اشعه فرابنفش محافظت می‌کند. از آنجا که در فضا هیچ محافظت اتمسفری درمقابل این تابش‌ها وجود ندارد، برای محافظت از پوست در مقابل آن‌ها، به ملانین بیشتری نیاز خواهد بود.

این امر در نهایت به تیره‌تر‌ شدن رنگ پوست منجر می‌گردد. البته این تغییر آهسته خواهد بود و ممکن است قرن‌ها یا هزاران سال به‌ طول بینجامد. اگر درنتیجه این تغییرات رنگ و شکل افراد متفاوت شود، آن‌ها می‌توانند در‌مقایسه‌ با افراد متولد شده روی زمین به گونه دیگری بدل شوند.

شایان ذکر است در حال حاضر استارت‌آپ‌هایی در تلاش برای برنامه‌ریزی جهت تسهیل تولد نخستین نوزاد در فضا هستند. تولد نوزاد در فضا با مشکلات فراوانی همراه است که بر ساختمان بدن او نیز تأثیر می‌گذارد. این مسئله همچنین برای فضانوردانی که در فضا زندگی می‌کنند وجود دارد و آن‌ها هنگام بازگشت به زمین با مشکلات زیادی رو‌به‌رو می‌شوند.

منبع زومیت
مطالب پیشنهادی اسپاش
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها