1398/06/01

معرفی کتاب علمی تخیلی: جزیره‌هایی در آسمان(Islands in the Sky)

رمان جزیره‌هایی در آسمان نوشته آرتور سی.کلارک در ۱۹۵۲ توسط نشر Winston science fiction به چاپ رسید و یکی از ۳۵ اثر علمی تخیلی بود که برای گروه نوجوان و با نگرش آموزشی خلق شده بودند.
معرفی کتاب علمی تخیلی: جزیره‌هایی در آسمان(Islands in the Sky)

رمان جزیره‌هایی در آسمان نوشته آرتور سی.کلارک(Arthur C. Clarke) در ۱۹۵۲ توسط نشر Winston science fiction به چاپ رسید و یکی از ۳۵ اثر علمی تخیلی بود که برای گروه نوجوان و با نگرش آموزشی خلق شده بودند.
رمان درباره روی مالکولم(Roy Malcolm)، پسری ۱۶ ساله است که در مسابقات علمی برنده می‌شود. او برای جایزه، سفر به ایستگاه مداری زمین را انتخاب می‌کند. در آنجا با قسمت‌های مختلف ایستگاه و چگونگی زندگی در فضایی آشنا می‌شود. مالکولم در مدت اقامتش با دانشجویان همکلاس شده و درگیر انواع ماجراها می‌شود.
او ضمنا در این سفر با موضوعات مختلفی چون جاذبه و تاثیرات آن، زمین ‌گونه‌سازی ایستگاه فضایی، مناسب‌سازی آب و هوای ایستگاه‌های فضایی، سفاین حمل زباله‌های اتمی، هیولاهای مریخ و دزدان فضایی آشنا می‌شود و در نهایت همراه با خانواده‌ای که از سیاره مریخ برگشته‌اند تا فرزندانش در دانشگاه‌های زمین تحصیل کنند، به زمین بر می‌گردد. مالکولم تصمیم می‌گیرد که پس از اتمام تحصیل برای همیشه به سیاره‌های دیگر منظومه شمسی مهاجرت کند.
کلارک این اثر سفر فضایی را به لحاظ علمی چنان دقیق تشریح می‌کند که مخاطب می‌تواند احساس کند که خودش به راستی جای قهرمان داستان قرار دارد و مشغول آموزش دیدن است!
این اثر متعلق به دوران طلایی ادبیات علمی تخیلی است، زمانی که نویسندگان و مخاطبان به علمی تخیلی سخت یا Hard science fiction علاقه‌مند بودند و داستان ابزاری برای طرح و توضیح مطالب علمی بود.
کلارک در زمانی که هنوز برنامه‌های فضایی دوران طفولیت خود را می‌گذراندند، به موضوعاتی اشاره می‌کند که بعدها در رمان‌های نویسندگان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله: بیمارستان‌های فضایی، ماهواره‌های رادیویی، سختی بازگشت به جو زمین، بهره برداری از معادن سیارک‌ها و غیره. نویسنده با این رمان ثابت می‌کند که ده‌ها سال جلوتر از دوران خود به سر می‌برده است. مطالعه این اثر برای دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان و علاقه‌مندان به داستان‌های علمی تخیلی سخت قابل توجه خواهد بود. این رمان به ترجمه محمد قصاع و به همت نشر کیوان در ۲۱۳ صفحه به فارسی نیز منتشر شده است.


معرفی کتاب علمی تخیلی: جزیره‌هایی در آسمان(Islands in the Sky)

علمی‌تخیلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

معرفی نویسندگان ادبیات علمی تخیلی: ژول ورن(Jules Verne)

1398/04/22
ژول گابریل ورن (۱۹۰۵–۱۸۲۸) نویسنده، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی بود. او بیشتر به دلیل نگارش رمان‌های علمی و تخیلی شناخته می‌شود. ژول ورن در هشتم فوریه (۱۸۲۸) در یک خانواده مرفه در منطقه...

معرفی ستارگان ادبیات علمی‌تخیلی: هوگو گرنسبک(Hugo Gernsback)

1398/05/11
هوگو گرنسبک(۱۸۸۴-۱۹۶۷) مخترع، نویسنده، ویراستار مجله و ناشر آمریکایی بود که بیش از هرچیزی به خاطر انتشار اولین مجله علمی‌تخیلی شناخته می‌شود. مشارکت او به این ژانر به عنوان یک متولی آنقدر...

پربازدیدکننده ترین خبر

آمریکا مدعی شد روسیه ماهواره‌ای با مقاصد جاسوسی را برای ایران به فضا پرتاب می‌کند

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌ پست به‌نقل از مقامات آمریکایی ادعا کرد روسیه قصد دارد ماهواره‌ای را برای ایران به فضا پرتاب کند که توانایی تهران را در ردیابی اهداف بالقوه نظامی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن بسیار بالا خواهد برد. این روزنامه مدعی شد روسیه طی توافقی با ایران، یک ماهواره سنجشی موسوم به کانوپوس-وی (Kanopus-V) را برای تهران در مدار زمین قرار خواهد داد که امکان نظارت مستمر بر امکانات مختلف از پالایشگاه‌های نفت خلیج فارس و پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی گرفته تا پادگان‌های آمریکا در عراق را فراهم می‌کند.